A strandokon ez a veszély leselkedik a nőkre!

A nyári vakáció alatt, a strandon és fesztiválokon leselkedik ránk egy komoly veszély. Mindannyian hallottunk már róla és sajnos sokan meg is tapasztaltuk.

A nők közel  75%-a élete során legalább egyszer megfertőződik hüvelygombával, ami  legalább egyszer szinte biztosan megismétlődik. A folyamatos visszafertőződés, a gomba kiújulása sokunk életét megkeseríti.  A nyári hőség, a párás és száraz időszakok váltakozása kedvez a hüvelygombák elszaporodásának. Hogyan előzhetjük meg illetve védhetjük ki a fertőzést, és ha már jelentkezik, miként tudunk megszabadulni tőle?


Dr. Czuczor Petra, a Royal Clinics orvos-esztétikai központ nőgyógyásza segít nekünk hasznos tippekkel:

  • Immunerősítés
    Ha erős az immunrendszerünk, képes leküzdeni egy esetleges támadást, nem hagyja szervezetünkben elszaporodni a kórokozókat. A nyári immunerősítés rendszeres szabadban történő testmozgással, sok vitamindús gyümölcs és zöldség fogyasztásával, elegendő alvással, kiegyensúlyozott életmóddal érhető el.
  • Az enyhén savas, természetes hüvelyflóra védelmében kerüljük a túlzott (napi többszöri) tisztálkodást és a lúgos tusfürdők/szappanok helyett használjunk intim mosakodó gélt.
  • Törölközzünk meg alaposan
    A gombák elszaporodását elősegíti a verejtékezés nyomán kialakuló nedves környezet. Ezért nyáron még alaposabban töröljük a testünket szárazra, különös tekintettel az egymással érintkező testfelületekre. Ezeket a területeket hintőporral is érdemes átsimítani.
  • Kerüljük a műszálas fehérneműket, a fokozott izzadás elkerülése végett
  • Fogyasszunk kevesebb szénhidrátot
    A szénhidrátban gazdag étrend elősegíti a gombák elszaporodását. Fogyasszunk lassan felszívódó szénhidrátokat (például teljes kiőrlésű kenyeret), az „édességéhség” elkerülésére.

Mire figyeljünk a strandon?

Amint kijöttünk a vízből vizes fürdőruhánkat cseréljük szárazra!  A fürdőkben, strandokon mossunk gyakran kezet, különösen mosdóhasználat előtt és után és semmiképpen ne üljünk rá a wc kagylóra. Mielőtt bemennénk a medencébe alaposan zuhanyozzunk le.

Hüvelyöblítés? NE!

 „A normál hüvelyflóra temészetes védelmet nyújt a kórokozókkal szemben. Ha ezt hüvelyöblítéssel megbolygatjuk, szabad utat nyitunk a fertőzéseknek.  Ugyanebből az okból a tusolás is jobb az ülőfürdővel szemben.” – tanácsolja Czuczor doktornő.
Mivel a hüvelygomba tünetei nem mindig egyértelműek, a diagnózis felállítását érdemes szakorvosra bízni. A kenőccsel, hüvelytablettával vagy –kúppal történik illetve szájon át szedhető tablettákkal, melyek egy része recept nélkül is kapható. Orvosi javaslat nélkül mégse vegyük meg ezeket, legfeljebb akkor ha a tünetek alapján biztosan be tudjuk azonosítani a betegséget - ellenkező esetben minél hamarabb forduljunk nőgyógyászhoz. A visszafertőzés elkerülése céljából a hüvelygomba kezelésével párhuzamosan érdemes a partnernél is kezelést alkalmazni. Természetesen a fertőzés alatt és utána is egy ideig kerüljük a strandokat, uszodákat és szaunákat.

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.