Milyen ültetőközegben termeszd a mikrozöldeket?

 A mikrozöldek napjaink legújabb slágernövényei, melyek méltán kaptak helyet az egészséges táplálkozásban. Nem véletlen, hogy egyre többen szeretnének megpróbálkozni az otthoni termesztésével. Szerencsére ez igazán egyszerű feladat, nem kell hozzá más csak egy világos ablak, víz és egy jó ültetőközeg.

mikrozöld termesztése

A mikrozöldek hasonlítanak a csírákhoz, de nem azok, hanem fiatal zöldségnövények valódi levelekkel. A kifejlett növényhez hasonlóan bővelkednek vitaminokban és ásványi anyagokban, ám sokkal kisebbek, ezért lehet őket helytakarékosan, otthon tartani. Termesztésükhöz még föld sem kell, elég, ha steril ültetőközeget használsz, amivel sokkal higiénikusabb lesz a termesztés.

 

A steril termesztőközeg előnyei:

  • nagyon jól működik beltéren, így biztosítja számodra, hogy egész évben, télen is hozzájuss friss és vitamindús zöldekhez.
  • helytakarékosan termeszthetsz, akár egy konyhaablak is elegendő helyet nyújt.
  • víztakarékos és környezetbarát megoldás, mivel az ültetőközegek többször felhasználhatók, és talajtrágyázáshoz tovább hasznosíthatók.
  • higiénikusabbá és tisztábbá válik a termesztés. A föld könnyen kiszóródik, és baktériumokat is tartalmaz, a steril ültetőközeg azonban tiszta és biztonságos alternatíva föld helyett.

 

Mi az a hidropónikus növénytermesztés?

 

Ezt a fajta termesztést már mindenki megismeri gyerekkorában. Ugyanis amikor például vizes vattán csíráztatunk babot – ami kötelező iskolai feladat volt biológia órán – akkor éppen ezt a termesztést végezzük. A hidropónikus növénytermesztés azt jelenti, hogy a növényeket föld nélkül termesztjük, helyette tápoldattal és vízzel neveljük, és valamilyen földtől eltérő ültetőközegbe ültetjük. A mikrozöldeket pontosan így lehet termeszteni! A talajt helyettesítheted tőzeggel, jutával, kenderrel, vagy kókuszrosttal. Utóbbi a mikrozöldek egyik legnépszerűbb ültetőközege.

 

Melyek a legnépszerűbb ültetőközegek?

 

Tőzeg ültetőközeg

A tőzeg nem más, mint mohanövények bomlásterméke. Létezik fehér és fekete tőzeg. Könnyű, szálas szerkezetű, rostos, nagy mennyiségű vizet képes felvenni és tárolni, amellett, hogy megőrzi magas légtérfogatát, így nem füllednek be a gyökerek.

 

Kókuszrost ültetőközeg

A kókuszrost a kókuszdió héjának feldolgozásával készül, melyet szálas szerkezetű vagy szemcsés rostokká aprítanak. Leggyakrabban kókuszrost tégla formájában találkozhatunk vele, mely víz hatására megduzzad, szálakra bomlik és remek, levegős, magas víztároló képességű ültetőközeget kínál.

 

Perlit ültetőközeg

Hőkezelt vulkanikus kőzet, mely fertőzés- és csíramentes. Jelentős mennyiségű vizet képes felvenni és tárolni, ám folyadékmegkötő képessége alacsony, ezért napi szinten kell öntözni. Korlátlan gyakorisággal újrahasznosítható. Szokták keverni tőzeggel vagy kókusszal is.

 

Mikrozöldek termesztése steril ültetőközegben

 

A mikrozöldek termesztése valóban gyerekjáték. Tölts meg egy tiszta tálcát vagy papírtálcát az ültetőközeggel, és kövesd a mikrozöld csomagolásán található útmutatót. Általában 2-3 evőkanálnyi mag szükséges, amit szét kell  oszlatni az ültetőközegen úgy, hogy sehol ne maradjon magnélküli hely. Lehetőleg új vízspriccelővel tartsd a magvakat nedvesen minden nap, míg ki nem csíráznak. A csírázásig lehetnek sötét helyen, de utána már ablak mellé kell, hogy kerüljenek. Csapvízzel is öntözhetsz, de érdemes egy napig állni hagyni a vizet, hogy a klór leülepedjen. Mikor megjelentek az első valódi lomblevelek, akkor jött el az aratás ideje. Ollóval vágd le a hajtást, a gyökerekre nincsen szükség. Mindig aznap, frissen fogyaszd el a mikrozöldet.


Ha imádod az egészséges ételeket, és szeretnél friss zöldeket fogyasztani, próbáld ki a Mikrozöld Ültetődobozt! Ezzel az egyszerű eszközzel könnyedén termeszthetsz saját mikrozöldeket akár a konyhádban is. Ezek a kis növények tele vannak tápanyagokkal és antioxidánsokkal, tökéletes kiegészítői az egészséges életmódnak. Ragadj meg te is egy adag frissességet otthonodban a Mikrozöld Ültetődoboz segítségével! 

Sok sikert kívánunk saját mikrozöldjeid termesztéséhez!

 

 

 

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

A túlsúly nem lehet akadály, avagy hogyan kezdjünk plusz kilókkal futni

Az idő előrehaladtával, ha finoman szeretnénk kifejezni a korosodást, nagyon könnyen felszedhetünk plusz kilókat, amelyeknek az eltüntetése bizony nagyon gyakran hosszadalmas és néha bizony keserves erőlködések közepette valósítható csak meg. Ilyenkor, amikor ötletelünk a „mikénten”, természetesen a futás az elsők között juthat az eszünkbe, mint az egyik leghatékonyabb alternatív megoldás a koplalás mellett.

Fehérjével a legkönnyebb fogyni, de tilos túlzásba vinni!

Az elmúlt hatvan évben a nyugati kultúrában drasztikusan csökkent a fehérjefogyasztás aránya, ami a dietetikusok szerint az elhízás egyik fő okává vált a modern társadalmakban. Az Atkins-diéta sikere nem véletlen, mivel nagy hangsúlyt fektet a bőséges fehérjebevitelre. Azonban fontos figyelmet fordítani arra, hogy a tápanyagbevitelünk kiegyensúlyozott legyen.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.