A legjobb téli vitamin források a mikrozöldek

Nincs, ötleted mit tegyél a reggeli szendvicsbe, ami vitaminokban és ásványi anyagokban is gazdag és még az íze is finom? Termessz otthon mikrozöldeket, amely csupa móka és szórakozás.

Késő ősztől egészen kora tavaszig, amíg a friss fűszernövényeknek, salátáknak és zöldségeknek még nyoma sincs, az egészséges táplálkozást nehéz betartani, hiszen a boltban kapható előre csomagolt védőgázas saláták nem nevezhetők túl frissnek.

Ilyenkor lesz segítségünkre a mikrozöldek különleges világa, amely nagyon sok vitamint és ásványianyagot biztosít szervezetünk számára, pont abban az időszakban, amikor immunrendszerükre a legjobban kell figyelnünk.

Mi a különbség a csírák és a mikrozöldek között?

Tápanyagban és vitaminokban mindkettő nagyon gazdag, de a csíráztatáshoz vízre van csak szükség, míg a mikrozöldekhez talajra is. A csíranövényeket a csírázás után pár nappal lehet fogyasztani, míg a mikrozöldeknél a kb. 5-10 cm zsenge hajtásokat vágjuk le és fogyasztjuk el.

Mindkettőnél fontos viszont a bio vetőmag, vagyis kezeletlen, csávázatlan és vegyszerektől mentes jó minőségű ellenőrzött bio vetőmagot szabad használni.

A csíráztatáshoz érdemes egy speciális edényt beszerezni, hogy ne penészedjenek be a csírák, ellenben a mikrozöldeknél nem kell párás és nedves környezet, így bármilyen ültető edénybe lehet őket termeszteni, könnyedén akár a konyhaablakban is.

A csírákkal ellentétben a mikrozöldeknél a sok vitamin és ásványi anyag mellett még a klorofill jótékony hatását is hasznosíthatjuk, amely gyulladáscsökkentő, rákmegelőző és sejtvédő tulajdonsággal is rendelkezik.

A mikrozöldek vitamintartalma nagyon magas, pl. egy vöröskáposzta hajtásban 69-szer több K,-vitamin, és 6-szor több C,-vitamin van, mint egy kifejlett káposztában.

Hogyan kell mikrozöldeket termeszteni?

A bio vetőmagokat, mint pl. retek, saláta, napraforgó, borsó, stb. szórd el egy ültető közeggel megtöltött tálcára vagy cserépbe, majd takard be egy vékony réteg talajjal, amely lehet egy fertőtlenített virágföld, kókuszrost, vagy más steril talaj. Ezután nedvesítsd be az ültető közeget, végül helyezd el a tálcát egy világos helyen, ahol elég fény éri majd a kikelt magoncokat. 10-14 nap múlva már vághatod a vitamindús hajtásokat.

Hogyan kell öntözni a kikelt mikrozöldeket?

A locsolásnál itt nagyon fontos az arany középút, vagyis nem szabad túl locsolni a növényeket, mert akkor kirothadnak, vagy eldőlnek, de kiszáradni sem szabad hagyni őket, mert mindkettőre nagyon érzékenyek a kis növények.  A legjobb, ha egy szobai permetezővel nedvesítjük át a talajt és rendszeres figyeljük, hogy ne száradjon ki a két öntözés között.

Mikor kell levágni a mikrozöldeket?

Ez ízlés kérdése, van, aki már 3-5 cm.-es hajtásokat is levágja, míg mások a 8-10 cm hajtásokat kedvelik jobbam, érdemes kísérletezni és megkóstolni, hiszen az levelek íze kissé változik a növekedés során.

Milyen növény alkalmas mikrozöld termesztésre?

Szinte ugyan azokat a növényeket lehet mikrozöldnek termeszteni, amelyek a csíráztatásra is alkalmasak, mint pl. a retek, cékla, borsó, napraforgó, zsázsa, vöröskáposzta, stb.

Hogyan fogyasszuk a mikrozöldeket?

A mikrozöld növényeket tehetjük salátákba, de nagyon finomak a reggeli szendvicsre téve, sőt zöld turmixba, vagy levesek tetejére szórva is érdemes fogyasztani, magas vitamin és ásványi anyag tartalmuk miatt.

Szerencsére elég széles a mikrozöld termesztésre alkalmas növények választéka, így a család minden tagja kedvére válogathat, hiszen míg a cékláról egy kissé édeskés hajtásokat tudunk szedni, addig a retek és a mustár kissé csípős ízt kölcsönöz a szendvicseknek.

Ha te is szeretnéd kipróbálni otthonodban a mikrozöldek termesztését, próbáld ki két újdonságunkat a salátamix mikrozöld ültetőcsomagot, és a zöld turmix ültetőcsomagot, amelyben minden szükséges hozzávalót megtalálsz a sikeres termesztéshez! Kattints ide!

 

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

A túlsúly nem lehet akadály, avagy hogyan kezdjünk plusz kilókkal futni

Az idő előrehaladtával, ha finoman szeretnénk kifejezni a korosodást, nagyon könnyen felszedhetünk plusz kilókat, amelyeknek az eltüntetése bizony nagyon gyakran hosszadalmas és néha bizony keserves erőlködések közepette valósítható csak meg. Ilyenkor, amikor ötletelünk a „mikénten”, természetesen a futás az elsők között juthat az eszünkbe, mint az egyik leghatékonyabb alternatív megoldás a koplalás mellett.

Fehérjével a legkönnyebb fogyni, de tilos túlzásba vinni!

Az elmúlt hatvan évben a nyugati kultúrában drasztikusan csökkent a fehérjefogyasztás aránya, ami a dietetikusok szerint az elhízás egyik fő okává vált a modern társadalmakban. Az Atkins-diéta sikere nem véletlen, mivel nagy hangsúlyt fektet a bőséges fehérjebevitelre. Azonban fontos figyelmet fordítani arra, hogy a tápanyagbevitelünk kiegyensúlyozott legyen.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.