Útifű maghéj: a karcsú és egészséges testért!

A psyllium, másnéven egyiptomi útifű, egyiptomi bolhafű vagy indiai bolhafű (Plantago ovata ) Nyugat-Ázsiában és Indiában őshonos egynyári növény. Az ajakosvirágúak rendjébe, az útifűfélék családjába tartozik. Nevét a görög „psylla” szóból kapta, amelynek jelentése bolha. Egy növény akár 15.000 géllel bevont, bolhára emlékeztető magot hordoz.

Rövid gyökértörzséből csak a tőlevélrózsa és a virágokat tartó tőkocsány ered. Levelei lándzsa alakúak, fehér virágai hengeres füzérvirágzatot alkotnak. Az útifű magja szürkés rózsaszín, tojásdad alakú, 2–3 mm hosszú. A Nyugat-Ázsiában és Indiában őshonos egynyári növény rövid gyökértörzséből csak a tőlevélrózsa és a virágokat tartó tőkocsány ered. Levelei lándzsa alakúak, majdnem párhuzamos eredetűek, molyhosak, szélük fogazott. Fehér virágai hengeres füzérvirágzatok alkotnak. Magja szürkés rózsaszín, ovális alakú, 2-3 mm hosszú. A növényből a magot és a magburkot hasznosítják. Nyálkaanyagának mennyisége elérheti a 30%-ot. Többek közt ennek köszönheti erőteljes tisztító hatását. A mag továbbá tartalmaz fehérjéket, lipideket, aukubint és szterolokat.

Az útifű maghéj jótékony hatása

Az útifű magjának burka egy nyákban gazdag anyag, mely vízzel elkeverve a gyomorba kerülve gélt képez. Ezt a szervezet nem emészti meg, hanem tovább halad az emésztőrendszeren. A rostok segítik kipucolni a lerakódásokat és hozzásegítenek az optimális emésztéshez. A vékonybelünkben apró, bonyolult szerkezetű bélbolyhok találhatók, melyek teljes felszíne egy teniszpálya nagyságú területnek felel meg.

Ezekben a bolyhokban rakódnak le a bomlástermékek és innen képes az útifűmaghéj lágyan felszívni és eltávolítani azokat, megelőzve az önmérgeződést, az élősködők elszaporodását és az elsavasodást. Az útifű maghéj 85%-os rosttartalmával a fentieken túl, csökkenti a vércukor szintet, hozzájárul a megfelelő vércukor szint fenntartásához, tisztítja a nyirokrendszert, enyhíti a fáradtságot, a migrénes panaszokat, segít székrekedés és hasmenés esetén. Használata hozzájárul olyan bőrbetegség leküzdéséhez, mint a pikkelysömör, ekcéma, akné és a bélflóra regenerálásához antibiotikumos kezelések alatt és után. Illetve hatékonyan alkalmazható bél- és gyomorhurut, húgyvezeték- húgyhólyaggyulladás, fekélyek, aranyér (a széklet lazítására), irritábilis bélszindróma, magas vérnyomás esetén. Az útifűmag zseléje abszorbeálja az epesavakat, melyek a széklettel kiürülnek, ahelyett, hogy a bélből újra felszívódnának. Ennek köszönhetően a májnak koleszterint kell felhasználnia az epesav képzéshez, ezáltal az útifűmag csökkenti a koleszterin és a triglicerid szintet is. Különösen kedvelt szer elhízáskor, fogyókúrás étrendhez is, mivel elveszi az éhségérzetet, és lassítja a táplálék, főleg a zsírok és cukrok felszívódását ezáltal csökkentve a kalória felvételt. Vegetáriánus zselésítő anyagként is használható, hiszen az állati csontból és kötőszövetből előállított zselatin helyett, főzés nélkül is alkalmazható sűrítésre.


A divatos béltisztító termékcsomagok gyártói felismerték az útifű maghéj fantasztikus hatását, de mint fő alkotóelemet beszerezhetetlen keverékekbe rejtették, holott önmagában alkalmazva is hasonló hatással bír, csak jóval olcsóbban juthatunk hozzá.

Útifűmaghéj– (Psyllium husk) hatásai és alkalmazása

Érthető, hogy egészségünk szempontjából kulcsfontosságú a belek állapota. Ahogy Paracelsus fogalmazott, a „halál a belekben kezdődik”.

A rostok segítik kipucolni a lerakódásokat és hozzásegítenek az optimális emésztéshez.Míg más rostok dörzsölhetik a bélfalat, az útifű maghéj vízből képes akár tömegének hússzorosát is felszívni, minek következtében zselés állagot nyer, amellyel végig halad az emésztőrendszeren. A vékonybelünkben apró, bonyolult szerkezetű bélbolyhok találhatók, melyek össz felszíne egy teniszpálya nagyságú területnek feleltethető meg. Ezekben a bolyhokban rakódnak le a bomlástermékek és innen képes az útifűmaghéj lágyan felszívni és eltávolítani azokat, megelőzve az önmérgeződést, az élősködők elszaporodását és az elsavasodást.
 
Az útifű maghéj 85%-os rosttartalmával a fentieken túl, csökkenti a koleszterin és vércukor szintet, tisztítja a nyirokrendszert, enyhíti a fáradtságot, migrénes panaszokat, segít székrekedés esetén. Használata hozzájárul olyan bőrbetegség leküzdéséhez, mint a pikkelysömör, ekcéma, akné és a bélflóra regenerálásához antibiotikumos kezelések alatt és után. Vegetáriánus zselésítő anyagként is használható, hiszen állati zselatin helyett, főzés nélkül is alkalmazható sűrítésre.
A borsos árú béltisztító termékcsomagok gyártói felismerték az útifű maghéj fantasztikus hatását, de mint fő alkotóelemet beszerezhetetlen keverékekbe rejtették, holott önmagában alkalmazva is hasonló hatással bír, csak jóval olcsóbban juthatunk hozzá.Elmondhatjuk tehát, hogy az útifű maghéj önmagért beszél, igazi „szuperétel”, melyet érdemes mindnyájunknak beépíteni étrendünkbe és tisztítókúráinkba. Megtalálható a bioboltok polcain, vagy rendelje meg közvetlenül a forgalmazótól online vagy személyesen.

Útifű maghéj fogyasztása

Fogyasztása ajánlott:
- emésztési problémák (szorulás, hasmenés, puffadás) esetén
- kúra szerű alkalmazására az emésztőrendszer tisztításához

Felhasználási javaslat:
1 pohár (min. 2dl) vízbe -lehet gyümölcslé, tea is- 1 evőkanállal rakjunk az útifű maghéjból, keverjük el gyorsan, majd azonnal fogyasszuk el. A nap folyamán fontos a megfelelő folyadékbevitel (min. 2 liter), lehetőleg tiszta víz formájában!

Tápanyagtartalom (100 g-ban):
Energia: 125 J / 0,029 kcal
Fehérje: 2,5 g
Szénhidrátok: 4,0 g
Cukrok: 0 g
Keményítő: 4,0 g
Összes zsír: 0,5 g
Telítetlen zsír: 0 g
Élelmi rostok: 85 %

RECEPT AJÁNLÓ

Útifű maghéj receptek:

ÁLTALÁNOS FELHASZNÁLÁS

Hozzávalók

1 tál, jóformán bármilyen étel

1 kanál útifűmaghéj

A legegyszerűbb felhasználási mód, ha az útifűmaghéjat bármilyen kész ételhez felhasználjuk, mely nem tartalmaz elég rostot. Ilyen például a fehér vagy félbarna kenyér, amelyeknél pástétom készítéséhez, vagy a vajhoz keverve, esetleg fűszeres olajhoz keverhetjük. Főzelékeknél azon túl, hogy sűríthetjük is vele, a fehér liszt helyett rostdús alternatíva. Akár kész levesbe is tehetjük rántás helyett vagy gabonaételek, világos tésztaételek szószaiba keverve. Így biztosíthatjuk a napi szükséges rostadagot. Amire figyeljünk, hogy megnöveli a vízszükségletet, használatakor növeljük vízfogyasztásunkat!

Útifűmaghéjjal tetszés szerinti pudingot készíthetünk.

KÓKUSZOS GYÜMÖLCSPUDING

Hozzávalók

10dkg reszelt alma vagy reszelt körte

mazsola

finomra darált kókusz reszelék

2,5 dl kókusz tejszín

0,5 dl almalé

darált dió, vagy darált mandula

1 kávéskanál útifű maghéj

Elkészítés:

A reszelt vagy botmixerrel pépesített gyümölcsöt keverjük össze darált dióval vagy mandulával és pici almalébe áztatott mazsolával.

A kókusztejszínhez adjuk hozzá az almalevet és annyi  útifűmaghéjat, amennyi puding állagúvá sűríti(kb. 1 kávéskanál), ezután rétegesen tegyük kis poharakba. Szórjuk meg a tetejét finomra darált kókusz reszelékkel és hűtsük le.

VANÍLIÁS MEGGYLEVES (főzés nélkül)

1 kg meggykompót

0,8dl vaníliás szójatej

2dl rizstejszín

1 ek útifű maghéj

4 ek méz

reszelt citrom, fahéj, szegfűszeg, bourbon vanília

Meggykompótot használjunk, vagy tetszés szerint egyéb kompótot, mivel a nyers gyümölcs megerjed és alkoholt képez a gyomrunkban, ha bármi egyébbel keverve fogyasztjuk.

A meggynek a felét turmixoljuk össze a szójatejjel és a rizstejszínnel. Adjuk hozzá a mézet és a fűszereket. Keverjük össze az útifű maghéjjal, hogy sűrűbb állagot kapjunk, majd helyezzük bele az egész meggyeket. Tegyük hűtőbe egy órára és fogyasszuk hidegen!

Kapható BIO és NATUR változatban is.

www.biorganik.hu

Tel/fax:06/12109114
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Frissítő és könnyű saláta receptek a forró nyári napokra

Szeretünk a nyári hónapokban friss, könnyű ételeket fogyasztani, amelyek segítenek hűsölni és feltölteni a szervezetet. Az egyik legjobb választás ilyenkor a friss, ízletes saláták elkészítése, amelyek nemcsak finomak, hanem egészségesek is. Ebben a cikkben három különleges nyári saláta receptet mutatunk be, amelyek tökéletesek a forró nyári napokra.

Bővebben

3 egészséges smoothie recept gyerekeknek!

Szülőként tudjuk, hogy a gyerekeknek megfelelő táplálkozásra van szükségük a fejlődésükhöz és jó egészségük fenntartásához. Most olyan cukormentes smoothie-kat mutatunk be, amelyek ideálisak a gyerekek számára, hogy egészségesen élvezhessék a friss gyümölcsöket és zöldségeket.

Bővebben

Gyermeknapi ajándék ötletek

A gyereknap, az év egyik legizgalmasabb időszaka, amikor lehetőségünk nyílik megünnepelni a legkisebb családtagjainkat és kifejezni irántuk való szeretetünket. Május 26-án, a hónap utolsó vasárnapján, világszerte ünnepeljük a gyermekeket és minden, amit hozzájuk kapcsolunk. Azonban az ajándékok kiválasztása nem mindig könnyű feladat, ezért összegyűjtöttünk néhány fantasztikus ajándékötletet, amelyek garantáltan mosolyt csalnak a gyerekek arcára.

Bővebben

5 laktató és egészséges szendvics recept ,amelyek akár ebédre is ideálisak!

Az ebéd mindannyiunk életében fontos pillanat. Nemcsak az energiaszintünket tölti fel, hanem a munka hatékonyságát is növelheti. Azonban gyakran nehezen találunk megfelelő és egészséges lehetőségeket, különösen akkor, ha hajszolt munkanapjaink vannak. Ezért szeretnénk bemutatni öt könnyen elkészíthető, laktató és egészséges szendvicsreceptet, amelyek ideálisak lehetnek ebédre a munkahelyre.

Bővebben

3 egészséges és cukormentes zabkása recept reggelire!

Reggel, a nap kezdetén, fontos az energiát adó és tápláló reggeli elfogyasztása. A zabkása nemcsak ízletes választás, de egészséges és tápláló is. Ebben a cikkben három különböző, mégis egyszerűen elkészíthető cukormentes  zabkása receptet mutatunk be, hogy változatosságot vigyünk reggeli rutinjába, és segítsünk elkezdeni a napot egy egészséges alapokon.

Bővebben

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.