Ezek lehetnek a fogzás első jelei

A csecsemőknél a tejfogak áttörése általában fél éves korban kezdődik, és akár két éves korig is eltarthat, de számtalan esetben 1-5 hónapos eltérés is tapasztalható.A fogzás időszaka megviseli mind a babát, mind a szülőket. Melyek a fogzás jelei, és miért hasonlíthatnak a megfázás tüneteire?

Baba fogzása

Mikor kezdődik a fogzás a babáknál?

Az ínyben rejtőző fogacskák általában 4-8 hónapos korban bújnak elő, és egészen 30-36 hónapos korig tart, míg valamennyi megjelenik. Bár ez babánként változó, hiszen vannak kisbabák, akiknél már születéskor előjöttek a fogacskák, másoknál, pedig csak egyéves kor után hajlandóak megmutatni magukat. A kisbabák egy része panaszmentesen viseli ezt az időszakot, de sajnos ők kevesebben vannak, tízből 7-8 babánál ez az időszak nem éppen zökkenőmentes, és számtalan kellemetlen tünetekkel jár. Ismerd meg, mivel kell szembenéznetek a babáddal a fogzás idején!

 

A fogzás fő tünetei

Nyűgösség, alvásproblémák, fokozott nyáltermelés, hőemelkedés, ínygyulladás, étvágycsökkenés, kiütések a száj körül, hasmenés, fokozott rágáskényszer, harapdálás, íny vagy fül dörzsölése. Ezek a tünetek mind jelentkezhetnek.

Miért téveszti össze néhány szülő a fogzás tüneteit a megfázással?

A baba saját immunrendszere ebben az időszakban formálódik, csökken az anyai immunanyagok hatása, melyet még a méhlepényen át kapott, ezért a még nem teljesen kialakult védettség miatt fogékonyabbá válik a kisebb fertőzésekre. Ebben az időszakban a fogzási tünetek könnyen összetéveszthetők egy kisebb megfázással.

Melyek a fogzás fő tünetei, és mikor érdemes orvoshoz fordulni?

Ingerlékenység

Bármennyire aprók a baba első fogai, az íny áttörésével járó kibújás fájdalmat okoz a babának, amitől természetesen nyűgössé válik, aludni sem tud nyugodtan. A mama legjobban dédelgetéssel enyhítheti a fájdalmat. Ha a baba szeretetben és kényelemben érzi magát, könnyebben viseli ezt az időszakot.

Fokozott nyáltermelődés

A fogzás felerősíti a nyáltermelést, és a szájra, állra, nyakra kicsorduló nyál baktériumai bőrkiütést is okozhatnak ezeken a területeken. A nyálat ezért mindig törölgessük le, és a kiütésre kenjünk cink-oxidos védőkrémet. A fokozott nyálzás hasmenéssel is társulhat, ami növeli a pelenkakiütés és a kiszáradás kockázatát. Ezért figyelni kell az elégséges folyadékpótlásra, de ha a hasmenés továbbra is fennáll, esetleg a széklet vért is tartalmaz, vagy rendellenes, irány a gyerekorvos.

Köhögés

Ez az egyik tünet, ami miatt a fogzásnál megfázásra is gyanakodhatunk. A fogzás miatti fokozott nyálzás okozhat köhögést, ám ha a köhögés folyamatos, továbbá lázzal és egyéb megfázásos tünetekkel párosul, akkor feltétlenül forduljunk gyermekorvoshoz.

Rágás és harapdálás

Fogzáskor a baba legszívesebben mindent szájba venne és rágcsálná, harapdálná. A rágásnál kifejtett nyomás ugyanis enyhíti a fogzás fájdalmait. Vigyázni kell ilyenkor nagyon a higiéniára, mivel a baba mindent szájba akar venni, könnyen kerülhetnek a szervezetébe kórokozók, enyhe fertőzést és hőemelkedést kiváltva.

Áll dörzsölése, fül húzogatása

Az íny fájdalma kisugárzik az állba és a fülbe is, ezért a baba ezeket a területeket is piszkálni, dörzsölni fogja. Tiszta ujjal masszírozzuk meg a baba ínyét, ezzel enyhíthetjük a fájdalmát. Mindezek a tünetek azonban fülgyulladást is jelezhetnek, és ha a baba még be is lázasodik, mindenképpen orvoshoz kell vinni.

 

A fogacskák előbújása nem egy könnyű folyamat, és egyik babánál gyorsabban, másnál lassabban megy végbe. Legyünk türelmesek, és igyekezzünk megkönnyíteni ezt az időszakot a baba számára.

Amikor fogak az ínyen keresztül áttörnek a, babák nyögősek lesznek, hiszen ez elég kellemetlen élmény számukra. Felléphet fokozott nyálzás, étvágytalanság, alvás zavar, esetenként akár láz is. Ilyen esetekben érdemes megvizsgálni a baba ínyét, hogy vajon tényleg a fogak okozzák ezeket a tüneteket. Ha a felszín ahol a fogak áttörnek, világos, kizárhatjuk a fogzási fájdalmakat, azonban ha a felszín egyenletlen, duzzadt és piros akkor biztosak lehetünk benne, hogy az első fogak megjelenése okoz fájdalmat a babának.


Ebben az esetben adjunk a babának rágcsálni valót, ma már több ilyen speciális rágóka is kapható szakboltokban, ami enyhíti a baba fájdalmait, de jó tesz egy hideg tárgy is pl. egy lehűtött kiskanál vagy gyógyszertárban kérhetünk rá speciális ecsetelő szert.

Mit tegyünk ha kibújtak az első fogacskák?


Ha a fogak előbújtak szükséges a megfelelő ápolásuk és tisztításuk is. Elsőként tegyünk az ujjunkra egy puha tiszta nedves ruhát és ezzel nagyon óvatosan dörzsöljük, át a kibujt fogat. Később, ha a fogak már teljesen kibújtak használjunk speciális babafogkefét, amelyből ma már igen széles a választék a boltokban. A fogak rágó felületét oda vissza az ínytől a fogak felé irányuló körkörös mozdulatokkal tisztítsuk meg.

Gyermekfogkrémet csak akkor alkalmazzunk, ha a kisgyermek már képes önállóan öblíteni, de ekkor is érdemes figyelni, mert a gyermek fogkrémek édes ízűek így előszeretettel nyelik le őket. Tanítsuk meg gyermekünket helyesen fogat mosni és figyeljünk rá oda, hogy a fogkrémet kiköpje. A kibujt fogak tisztítása a szülő felelőssége, amely nagyfokú türelmet és odafigyelést igényel az első időben. Törekedjünk arra, hogy az esti fogtisztítás és fogmosás soha ne maradjon el, mert kis korban még nagyobb a fogszuvasodás esélye, főleg ha sok cukros teát kap a baba.



A fogmosásra való szoktatás gyakran próbára teszi a szülők türelmét és leleményességét is, épp ezért fontos a játékosság és a humor. Mivel a gyerekek szeretik a szülőket utánozni, fontos a példamutatás, ha mi magunk is rendszeres mossuk fogat gyermekünk előtt, előbb utóbb ők is utánozni fognak minket.


A tejfogak megjelenése fontos lépcsőfok gyermekünk fejlődésének, hiszen a szoptatás helyett már a szilárd táplálékot is bevezetjük és a rágáshoz szükség lesz a fogakra. A fogszuvasodás megelőzése is kulcsfontosságú, épp ezért már 3 éves kor után érdemes rendszeres fogorvosi ellenőrzésre vinni gyermekünket.

A másik fontos megelőzési szempont az édességek adagolás, hiszen minden kisgyermek imádja az édes ízt, de hogy ebből mennyit adunk neki, ez csak is a szülő felelőssége. Lehetőleg az édességet a főétkezések végén adjuk és figyeljünk rá oda, hogy a fogmosás ne maradjon el az étkezés végén. Kerüljük a fehér cukrot és az ebből készült édességet, süteményt főleg a ragadós pl. karamellás és töltött csokoládékat. Ezeket az édességeket már kicsi kortól kezdve érdemes szabályozni és a babát az édes cukros tea helyett inkább a vízre szoktatni, főleg elalvás előtt ne adjunk cukros teát a babának.


A fluor is fontos már a tejfogak megjelenésétől, de az anyatejben ez csak minimális mennyiségben fordul elő, viszont szinte minden zöldségben megtalálható. Minimális mennyiség az ívó vízben is van, de ez településenként eltérő mennyiséget mutat. A zöldségekben és az ívó vízben található fluor épp elég az egészséges fogak fejlődéséhez, nincs szükség további utánpótlásra.

A cumi szinte minden kisbaba fő nyugtató eszköze, hiszen már csecsemőkortól a szopás pótolja a babának. Ám gyakran a szülők használják a cumit, mint babacsendesítő eszközt, ha sír a baba elég egy cumit dugni a szájába és máris csend van. Ám az állandó cumizás rontja a fogak állapotát, sőt azoknál a babáknál, akik nem szoknak le a cumiról a beszéd fejlődése is lelassul. Épp ezért fontos hogy a cumit ne rutinból adjuk a babának, szép lassan szoktassuk le gyermekünket a cumizásról és az újjászopásról is, hiszen ez nagymértékben rontja a fogakat, és beszédzavarhoz is vezethet.

 

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.