A kelt tészta alapreceptje és készítése kezdőknek

A kelt tészta elkészítése nem is olyan nehéz, de igaz, hogy kissé időigényesebb, mint a többi tészta elkészítése, hiszen itt keleszteni kell a tésztát, és az élesztőgombáknak idő kell ahhoz, hogy erjesztő munkájukkal megnöveljék a tészta térfogatát.

A kelt tészta sikere az élesztőn és a kelesztésen múlik, a legjobb, ha friss élesztőt használsz, és nem szárítottat, persze ha csak porélesztőd van otthon, semmi gond használd bátran. A friss élesztőnek kicsit savanykás szaga van, és puha szinte bársonyos a külseje, a sötét vagy foltos feketés élesztőt soha ne használd fel. Ha szárított élesztőt használsz a kelt tészta elkészítéséhez, akkor. 7 g szárított élesztő felel meg 2,5 dkg friss élesztőnek. A szárított élesztőt folyadék nélkül, közvetlenül is beledagaszthatod a lisztbe, illetve a tésztába, de langyos folyadékkal is összekeverheted, a recepttől függően.

 

Az élesztőt langyos tejbe kell tenni, de soha nem szabad forró folyadékba, mert akkor az élesztő gombák elpusztulnak, és egy kevés lisztnek vagy cukornak örülni fognak. A felfuttatott élesztő és a kovász közti különbség: míg a felfuttatott élesztő állaga kissé habos, laza, folyékony, addig a kovász lágy galuskatésztára hasonlít. Bármilyen édes süteményt készítesz, mindig tegyél a tésztájába egy csipet sót is, mert jobban kihozza az édes ízt, persze a sót csak mértékkel használd.

Ahhoz, hogy sikeres legyen a kelesztés a tésztát mindig meleg huzatmentes helyen kell összeállítani és tárolni, a legjobb, ha egy 20-25 C fokos helyiségbe teszed a tálat, itt általában kb. 1 óra alatt meg kell a tészta. Nagyon fontos az egyenletes meleg, ezt főleg télen nehéz megtartani, ha kelt tésztát készítesz, nem nyiss ablakot, ne szellőztess, mert a tészta pillanatok alatt összeesik.

A kelt tésztából készíthetsz buktát, kalácsot, kakaós csigát, diós csigát, aranygaluskát, kürtöskalácsot, de akár lángost, sőt pizzát is tudsz belőle sütni, és még számtalan finomságot.

A sikeres kelt tésztához nem kell több éves szakmai gyakorlat, csak friss szobahőmérsékletű alapanyagok, és jó minőségű vaj, nem margarin. Egyes kelt tészták zsírral készülnek, míg mások vajjal, érdemes kísérletezni a süteményeknél is. A lisztet is érdemes átszitálni, egyrészt mert így az esetleges szennyeződések és csomók nem kerülnek bele a tésztába, másrészt pedig levegőt juttatunk a tésztába, amitől még puhább és omlósabb lesz a végeredmény.

A kelt tésztát nem szabad túl keleszteni, tehát érdemes a duplájára és nem a háromszorosára keleszteni, figyelni kell az edény és a tészta eredeti méretét, és ehhez viszonyítani a kelesztés idejét. Ha egyszer megtanulod a jó kelt tészta elkészítését, számtalan süteményt tudsz majd belőle készíteni, jöhetnek az ünnepi bejglik, a pogácsák, pizzák, nyáron pedig a lángosok, és a gyümölcsös sütemények.

Kelt tészta alaprecept:

Hozzávalók:

¼ Liter tej

40 g friss élesztő

500 g liszt

60 g cukor

Csipet só

1 tojás

100 g lágy vaj

Cukros süteményhez: itt vajas kelt tésztát kell készíteni, tehát egy kevés olvasztott vajat is bele kell gyúrni a tésztába.

100 g Vaj

100 g cukor

1/ teáskanál őrölt fahéj

  1. Lépés:

Egy tálba tegyél egy bögre langyos, de nem forró tejet, és morzsold bele az élesztőt, majd adj hozzá egy csipet cukrot is, ez beindítja az élesztőt. Egy kanál lisztet is adhatsz hozzá, hiszen az élesztőbaktériumoknak enni kell adni, így fognak szaporodni és munkához látni.

  1. Lépés:

Egy konyharuhával takard le az edényt és hagyd meleg helyen állni kb. 20 percig, majd szitáld bele a lisztet, és készíts a közepébe egy mélyedést.

  1. Lépés:

A cukrot és a sót szórd szét a tészta szélén, majd üsd fel a tojásokat egyesével és helyezd el őket a mélyedés közepén.

  1. Lépés:

A vajat vágd fel kis kockákra és helyezd el őket a tészta szélén, végül az egészet kézzel, vagy géppel keverd jó alaposan össze. Addig kell dagasztani akár kézzel, akár géppel, amíg a tészta hólyagos nem lesz és elválik az edény falától. A dagasztásnál mindig a tál aljától felfelé húzd a tésztát, így tudsz bele sok levegőt juttatni, ha robotgéppel dolgozol látni, fogod, hogy ugyanezen az elven működik a dagasztó spirál is.

  1. Lépés:

Amikor a tészta már szépen összeáll, szórd meg liszttel a tetejét, takard le egy tiszta konyharuhával, és meleg helyen keleszd, amíg a duplájára nem nő. Ekkor érdemes még egyszer átgyúrni, végül kinyújtani és formázni, vagy megtölteni. Sütés előtt hagyd még egyszer 10 percig kelni a tésztát, majd mehet a sütőbe sülni.

A kelt tészta teteje még szebb lesz, ha olvasztott vajjal megkened, de az egyes recepteknél lehetnek eltérések, van, amelyiket tojássárgájával kell átkenni. De az egyes kelt tészták között is vannak eltérések, így mutatunk még több kelt tészta receptet, érdemes ezeket is kipróbálni:

Gyúrt élesztős kelt tészta recept

Hozzávalók: 50 dkg finomliszt, 2 dkg friss élesztő, 7 dkg porcukor, 3 dl tej, 8 dkg vaj, 2 tojás sárgája, 1 mokkáskanál só, 4 dkg mazsola; a tetejére: 1 tojás.

Először külön elkészítjük a kovászt. 1 dl langyos tejben szétmorzsoljuk az élesztőt, és 5 dkg liszttel meg 1 evőkanál cukorral lágy tésztát keverünk. Ezt lisztezett tálba rakjuk, ruhával letakarjuk, és 20-23 fokos hőmérsékleten pihentetjük. Akkor megfelelő a kovász, ha a tészta felülete domború és már nem rugalmas, vagyis az ujjunkat belenyomva, megmarad a helye. Ha a kovász lapos, már túlérett, ha még rugalmas, éretlen. A keletlen, éretlen kovásszal sütött tészta sűrű, nehéz. A megkelt kovászt bedagasztjuk a többi liszttel és a többi hozzávalóval együtt - a tej kivételével.

Dagasztani mély, nagy tálban célszerű. A lisztet beleszórjuk a tálba, a közepébe mélyedést vájunk. Ebbe öntjük a megkelt kovászt és a többi anyagot. Kézzel lassan összedolgozzuk, közben apránként beleöntjük a receptben megadott folyadékot. Ha már nedves a liszt, tenyérrel nyomkodva cipóvá dagasztjuk, folyamatosan magunk felé verve a tésztát. Akkor lesz jól kidolgozott, ha rugalmas, az ujjunk könnyen belenyomódik, de rögtön visszanyeri eredeti formáját, és szálas, vagyis csíkokban nyúlik. (Háztartási elektromos keverőgéppel 10 perc alatt elvégezhető ez a művelet.)

Fontos, hogy a tészta összes hozzávalója megközelítően azonos hőmérsékletű legyen, ezért a sütemény készítése előtt minden hozzávalót egyszerre készítsünk a konyhába. Így azok egyenletesen veszik fel a konyha hőmérsékletét.

A bedagasztott tésztát cipóvá formáljuk, és eredeti térfogatához képest dupla nagyságúra kelesztjük. Ez kb. 1 órát, 1 óra 20 percet vesz igénybe. A jól megkelt tészta felülete sima, nem ragad, és jól formázható. A formázott tészta tetejét általában tojással vagy tejjel, vagy tejes tojással, esetleg egyéb cukros folyadékkal kenjük meg. Rövid pihentetés után előmelegített, forró sütőbe téve, közepes lángon megsütjük.

Ezzel a módszerrel készül a kalács, amelynek az ízét tetszés szerint változtathatjuk, pl. 1 zacskó vaníliás cukorral, vagy 1-1 csapott teáskanál őrölt fahéjjal, vagy őrölt szegfűszeggel, őrölt ánizzsal, reszelt citrom- és narancshéjjal, amit beledagaszthatunk a tésztába.

Hajtogatott élesztős kelt tészta recept

Hozzávalók: 40 dkg finomliszt, 2 dkg friss élesztő, 3 dkg porcukor, 2 dl tej, 32 dkg vaj, 2 tojás sárgája, 1 mokkáskanál só.

A megadott nyersanyagból kétféle tésztát készítünk. 5 dkg-nyi lisztet összegyúrunk 8 dkg vajjal. Gyorsan kell dolgozni, hogy a vaj ne olvadhasson meg. A masszát jól lehűtjük. Ezután a megmaradt anyagokból elkészítjük az élesztős tésztát. A tejet és az élesztőt a cukorral simára keverjük, a megmaradt liszt felével összedolgozzuk, és fél órán keresztül pihentetjük. Ezután az összes többi nyersanyagot is hozzáadjuk, és sima tésztává gyúrjuk. Félórányi pihentetés után kell a kétféle tésztát összedolgozni. Lisztezett deszkán fél centi vastagra kinyújtjuk a lisztes-élesztős tésztát, majd a közepére helyezzük a vajas masszát, és úgy csomagoljuk be, hogy a négy oldalát négyfelől ráhajtjuk. Ezután az egészet egy vastag nyújtófával téglalap alakúra formálva kinyújtjuk, majd a tésztadarabot három egyforma részre osztjuk. (A tetejét késsel bejelöljük, de nem vágjuk el.) A bal oldali részt ráhajtjuk a középső részre, a jobb oldali részt ráhajtjuk a középső kettős rétegre, így 3 egyforma vastag réteget kapunk. (Ezt nevezik szimpla hajtogatásnak.) Ezután újra lisztezett deszkán a tésztát is meglisztezzük, majd kilencven fokra elfordítjuk. Háromszoros nagyságúra nyújtjuk, és négy részre osztva ugyancsak késsel bejelöljük a hajtogatandó darabokat. Ekkor a tészta két szélső rétegét a két belső, bejelölt részre hajtjuk, majd a két kettős réteget egymásra (jobb oldalra) tesszük. Ezáltal egy négyrétegű tésztát kapunk. (Bonyolultabb leírni, mint elkészíteni!) Egyórányi pihentetés után kinyújtjuk, a meghatározott recept szerint felhasználjuk (feldaraboljuk). A tésztát - tetejét tojással megkenve - közepesen meleg sütőben megsütjük. A leírt művelet kicsit komplikáltnak tűnhet, de ha valaki csak egyszer is megpróbálja, meggyőződhet róla, hogy a gyakorlatban milyen egyszerűen dolgozhat. Az így készített sütemény rendkívül finom.

Különféle pogácsákat szokás ebből a tésztából készíteni.

Kevert élesztős kelt tészta recept

Hozzávalók: 50 dkg finomliszt, 3 dkg friss vagy szárított élesztő, 9 dkg porcukor, 3 dl tej, 10 dkg vaj, 3 tojás sárgája, 5 dkg mazsola, 1 teáskanál reszelt citromhéj, 1 mokkáskanál só; a formához: 3 dkg vaj és 1 evőkanál liszt.

A folyadék kétharmad részét elkeverjük a szétmorzsolt élesztővel, a liszt felével és egy teáskanálnyi cukorral. Fakanállal (vagy kis konyhai robotgéppel) jól kikeverjük, majd a tetejét belisztezzük, letakarjuk, és megkelesztjük. A megmaradt lisztet és az összes többi nyersanyagot a megkelt kovásszal együtt bedagasztjuk, majd rövid pihentetés után vajjal vastagon bekent és kevés liszttel meghintett formába töltjük. Ügyelünk arra, hogy a betöltött tészta magassága ne érjen tovább a forma felénél, mert "kifuthat" belőle. A jól megkelt tészta nyers állapotban kb. 1 1/2 centi magasan kiemelkedik az edényből. Ekkor betoljuk az előmelegített, forró sütőbe, és közepes lángon megsütjük. Ha a tészta már átsült, 1 dl forró tejjel meglocsoljuk. (Ha édes süteményt készítünk, akkor a tejet meg is cukrozzuk, ettől válik foszlóssá a sütemény.)

Többnyire kuglófot szokás sütni ebből a tésztából.

Omlós élesztős kelt tészta recept

Hozzávalók: 25 dkg finomliszt, 2 dkg szárított élesztő, 1 dkg porcukor, 1 dl tej, 10 dkg vaj, 1 egész tojás, 1 mokkáskanál só; a tetejére: 1 tojás; tetszés szerinti töltelék.

Ennél a tésztafajtánál az összes anyagot egyszerre kell összegyúrni. Gyorsan, de alaposan kidolgozzuk a tésztát, majd lisztezett tálba tesszük. A tetejét is belisztezzük, és tiszta ruhával letakarjuk. Félórányi pihentetés után a recept szerint felhasználjuk darabokban vagy egyben, és a recept szerinti töltelékkel megtöltjük. Sütőlemezre téve a tetejét felvert tojással bekenjük, és rövid ideig még tovább pihentetjük. Ezután tojással ismét átkenjük, majd közepesen forró sütőben megsütjük.

Ebből a tésztából készülhet például a diós-mákos bejgli.

Végül néhány finom kelt tésztás sütemény recept:

Karamellás mandulafánk kelt tésztából

Hozzávalók: 30-35 dkg finomliszt, 2 1/2 dkg friss élesztő, 14 dkg porcukor, 1/2 dl tej, 14 dkg vaj, 4 tojás sárgája, 10 dkg lehéjazott és nagyon vékony szeletekre (szálkásra) vágott mandula; a tepsi kikenéséhez: 2 dkg vaj és kevés liszt.

Az élesztőt elmorzsoljuk, és teáskanálnyi porcukorral együtt a tejbe keverjük. Langyos helyen felfuttatjuk. Közben a vajat a cukor kétharmad részével habosra keverjük, hozzáadjuk a tojássárgákat, majd a liszttel és a megkelt élesztővel alaposan kidolgozva, kalácstészta keménységű tésztát dagasztunk. Ha a tészta már jó levegős, lyukacsos, lisztezett kézzel apró gömböket formálunk belőle. Ugyancsak lisztezett deszkán hagyjuk kelni még legalább fél órát, majd vajjal kikent és liszttel megszórt tepsibe téve, előmelegített, forró sütőben pirosra sütjük. Míg a tészta sül, a megmaradt cukrot teflonserpenyőben barnára pirítjuk, és 1 dl vízzel leöntve addig forraljuk, amíg a karamell egészen felolvad. A megsült fánkokat a karamelles lébe bemártjuk, és vágott mandulában azonnal meghempergetjük. Csak akkor kínáljuk, ha egészen kihűlt.

Aranygaluska kelt tésztával

Hozzávalók:

A tésztához: 30 dkg finomliszt, 2 dkg friss élesztő, 2 1/2-3 dl tej, 5 dkg vaj, 1 tojás sárgája, csipetnyi só; a tetejére: 10 dkg darált dió, 15 dkg margarin, 10 dkg porcukor.

1 dl langyos tejben feloldjuk az élesztőt és felfuttatjuk. Ezután összedolgozzuk a liszttel, a tojássárgával, a sóval és annyi langyos tejjel, hogy lágy, de ne híg tésztát kapjunk. Ezután beledagasztjuk a vajat, és lisztezett tálba tesszük a cipóvá formált tésztát. A tetejét is meghintjük kevés liszttel, majd tiszta konyharuhával letakarva duplájára kelesztjük. Lisztezett deszkán ujjnyi vastagra kinyújtjuk a tésztát, és egy kisméretű pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk. A pogácsákat egymás mellé rakjuk a margarinnal kikent tepsiben, majd megszórjuk diós cukorral és meglocsoljuk olvasztott margarinnal. Ezután a következő réteg kiszaggatott tésztát rátesszük az első sor tetejére, újra szórunk rá a diós cukorból, és rálocsolunk a margarinból. Addig rakosgatjuk a tepsibe a tésztát, amíg csak tart. A tetejére olvasztott vaj kerül. A tepsit hideg sütőbe toljuk, csak ezután gyújtjuk be a lángot. Közepes hőfokon 35-40 percig sütjük. Borsodóval kínáljuk. Az aranygaluska csak frissen jó!

Finom szilvás sütemény kelt tésztából

Hozzávalók: 50 dkg finomliszt, 50 dkg magvaváló szilva, 3 dkg friss élesztő, 1 evőkanál porcukor, 1 csésze langyos tej, 25 dkg vaj, 3 egész tojás plusz 1 tojás sárgája, csipetnyi só; a tészta tetejére: kevés fahéjas porcukor.

A porcukrot és a szétmorzsolt élesztőt a langyos tejjel elkeverve felfuttatjuk. A lisztet mély tálba öntjük, mélyítünk bele egy üreget, amibe beletesszük a tojásokat és a kis darabokra vágott vajat. Ráöntjük a felfuttatott élesztőt, és sima tésztává összedolgozzuk. Cipóba formáljuk, majd tálba tesszük, belisztezzük a tetejét, és letakarva duplájára kelesztjük. (Kb. 2 órán keresztül pihentetjük.) Ez után kézzel akkorára húzogatjuk, hogy beleférjen egy közepes tepsibe. A tetejére szórjuk a megmosott, lecsöpögtetett, kimagozott és apróra vágott szilvadarabokat, fahéjas porcukorral meghintjük, és egy órán keresztül kis lángon sütjük. Ha kihűlt, kis kockákra vágva tálaljuk.

 

 

 

Frissítő és könnyű saláta receptek a forró nyári napokra

Szeretünk a nyári hónapokban friss, könnyű ételeket fogyasztani, amelyek segítenek hűsölni és feltölteni a szervezetet. Az egyik legjobb választás ilyenkor a friss, ízletes saláták elkészítése, amelyek nemcsak finomak, hanem egészségesek is. Ebben a cikkben három különleges nyári saláta receptet mutatunk be, amelyek tökéletesek a forró nyári napokra.

Bővebben

3 egészséges smoothie recept gyerekeknek!

Szülőként tudjuk, hogy a gyerekeknek megfelelő táplálkozásra van szükségük a fejlődésükhöz és jó egészségük fenntartásához. Most olyan cukormentes smoothie-kat mutatunk be, amelyek ideálisak a gyerekek számára, hogy egészségesen élvezhessék a friss gyümölcsöket és zöldségeket.

Bővebben

Gyermeknapi ajándék ötletek

A gyereknap, az év egyik legizgalmasabb időszaka, amikor lehetőségünk nyílik megünnepelni a legkisebb családtagjainkat és kifejezni irántuk való szeretetünket. Május 26-án, a hónap utolsó vasárnapján, világszerte ünnepeljük a gyermekeket és minden, amit hozzájuk kapcsolunk. Azonban az ajándékok kiválasztása nem mindig könnyű feladat, ezért összegyűjtöttünk néhány fantasztikus ajándékötletet, amelyek garantáltan mosolyt csalnak a gyerekek arcára.

Bővebben

5 laktató és egészséges szendvics recept ,amelyek akár ebédre is ideálisak!

Az ebéd mindannyiunk életében fontos pillanat. Nemcsak az energiaszintünket tölti fel, hanem a munka hatékonyságát is növelheti. Azonban gyakran nehezen találunk megfelelő és egészséges lehetőségeket, különösen akkor, ha hajszolt munkanapjaink vannak. Ezért szeretnénk bemutatni öt könnyen elkészíthető, laktató és egészséges szendvicsreceptet, amelyek ideálisak lehetnek ebédre a munkahelyre.

Bővebben

3 egészséges és cukormentes zabkása recept reggelire!

Reggel, a nap kezdetén, fontos az energiát adó és tápláló reggeli elfogyasztása. A zabkása nemcsak ízletes választás, de egészséges és tápláló is. Ebben a cikkben három különböző, mégis egyszerűen elkészíthető cukormentes  zabkása receptet mutatunk be, hogy változatosságot vigyünk reggeli rutinjába, és segítsünk elkezdeni a napot egy egészséges alapokon.

Bővebben

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.