A szép és egészséges haj titka

 

A húszas éveinkben még nincs semmi gond, a fejbőrünket borító 100-150 000 hajszál ilyenkor még teljes egészségnek örvend, ám ezen sokat ronthatunk azzal, ha nem megfelelő módon festjük, illetve túl nagy hőmérsékletnek tesszük ki. Védelméért viszont megfelelő étrenddel tehetünk, a hajnak ugyanis sok tápanyagra van szüksége, elsősorban B-, A, C-, E-vitaminra, cinkre, vasra, folsavra és fehérjére.

Minden egyes hajszál egy külön tüszőből nő ki, a szőrtüsző alsó végén lévő érdús kötőszöveti csap – a hajpapilla - biztosítja a hajat termelő sejtek fokozott vérszükségletét. A felette elhelyezkedő hámsejtek képezik a hajhagymát, amelynek egyes sejtjei folyamatosan elhalnak, és a bennük képződött szaruanyag alkotja a hajszálat. A különböző hajszálak soha nincsenek ugyanabban a növekedési fázisban. Az egészséges haj havonta egy cm-t nő, ez az időszak az anagén, növekedő fázis, mely általában 2-8 évig tart. Ezután a tüszők egy kéthetes katagén, átmeneti fázisba kerülnek, mely idő alatt lehetőségük van megújulni. Végül pedig következik a telogén, nyugalmi fázis, amely akár négy hónapig is eltarthat. Ha a telogén fázis lezárult, az anagén fázis újraindul, és az előző hajszálat az újonnan növekvő kilöki.

 

Naponta akár 100 hajszálunk is kihullhat, ám a terhesség során különös dolog történik: ekkor valamennyi tüsző növekvő üzemmódba áll, és a hajhullás szünetel. Az újszülött világra jöttét követően nem sokkal azonban visszaáll a normál ciklus, és ekkor egyszerre hullanak ki azok a hajszálak is, amik addig nem. Ettől senkinek nem kell megijednie, ez egy teljesen normális folyamat.

Van azonban, amikor valóban valamilyen egészségügyi gond áll a hajhullás mögött. Ilyen lehet a jelentős mértékű fogyás, a hormonális fogamzásgátlók használata, a magas lázzal járó betegségek, az autoimmun zavarok és a krónikus vashiány. Emellett a túlzott stressz sem használ, mivel ilyenkor a hajnövesztéshez szükséges energia más területeken használódik fel.

A negyvenes éveiben a legtöbb nő észreveszi, hogy haja vékonyodni és őszülni kezd. Ekkorra ugyanis már egyre több hajtüsző kerül nyugvó állapotba, melynek a csökkenő ösztrogénszint az oka. A ritkás hajat világosabb színezéssel, dauerral vagy fokozatos vágással lehet ellensúlyozni, illetve ki lehet még próbálni a minoxidil nevű szert, ami mind a hajnövekedést, mind a hajerősödést serkenti.

Az ötvenes éveikben már szinte valamennyi nő őszülésnek indul, mivel a kor előre haladtával a tüszőben található pigment sejtek fokozatosan elpusztulnak. A legkevesebb kárt azzal okozzuk a hajunknak, ha az eredetihez színéhez hasonló árnyalatúra festjük, és minél kisebb hőhatásnak tesszük ki.

A megfelelő hajmosás viszont minden életkorban fontos, ezért érdemes az alábbi szabályokat betartani. Ne a hajunkat mossuk, hanem a fejbőrünket, kétnaponta vagy annál ritkábban mossunk hajat, közte pedig szükség esetén használjunk száraz sampont, illetve hetente egyszer alkalmazzunk vitamint tartalmazó szérumos kezelést a hajunkon.

Ezt olvastad már?

5 hajápolási tipp, hogy ragyogó hajunk legyen

A hajhullás okai között szerepelhet a válás is!

Citromleves hajöblítő készítése!

 

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.