Tényleg veszélytelen az ülőmunka?

Az ülőmunkáról való általános vélekedés, hogy könnyű és veszélytelen, ám ez koránt sincs így. Számos komoly elváltozáshoz és akár betegséghez vezethet, ezért fontos minden tőlünk telhetőt megtennünk, hogy elkerüljük ezeket.

Sajnos legtöbben a napunk egyre nagyobb százalékát ülve töltjük. Autóval megyünk munkába, ahol leülünk a számítógép elé, és estig fel sem kelünk onnan. Az ülőmunkával járó folyamatos görnyedés és a mozgásszegény életmód a belső szerveinkre és a mozgásszerveinkre egyaránt veszélyes, ezért fontos, hogy némi életmód-változtatással különféle apró praktikákat építsünk be a napi rutinunkba. 

A kialakult problémák okai

Ülőmunka során számos esetben alakulhatnak ki panaszok, ha például:

  • nem megfelelő széken ülünk,
  • egyáltalán nem mozgunk munka közben és után,
  • rossz a testtartásunk, görnyedünk,
  • rossz a lábtartásunk.

Mindezek következményeként megnő a szövődmények kockázata is, amit csontjaink és belső szerveink fognak megsínyleni. Emellett az sem mindegy, hogy milyen életmódot folytatunk. Túlzott alkoholfogyasztással és dohányzással, illetve a finomított széndhidrátokban túltengő túlzott kalóriabevitellel még inkább növeljük a különféle betegségek kialakulásának kockázatát.

Kialakuló károsodások és betegségek

Az ülőmunka leginkább:

  • a súlyos gerincproblémák, mint a gerincferdülés, meszesedés vagy a sérv;
  • az ízületi problémák;
  • az agyvérzés;
  • a szívinkfarktus;
  • az emésztőrendszeri betegségek;
  • a vesebetegségek;
  • a túlsúly kockázatát növeli.

A folyamatos ülés és görnyedés komoly terhet jelent a szervezet számára, mivel lassítja a teljes szövetkeringést és anyagcserét, valamint komoly deformitások alakulhatnak ki az ínszalagokon, ízületeken és a csonthártyán is. A porcaink sincsenek biztonságban, a helytelen ülés következtében ugyanis a porcfelszín is sérülékenyebbé válik hosszú távon, a görnyedés következtében pedig a gerinckörnyéki izmaink elsatnyulnak, és nem lesznek képesek álló helyzetben megtartani ugyanazt a testsúlyt. Az izomgyengülés következtében kialakulhat sérv vagy „púpos hát” is, amelyeket sok esetben már csak a műtéti beavatkozás tud helyrehozni.

A mozgás fontossága

Mivel az ülőmunkát végzők általában reggel 8 órától este 5-ig egy íróasztalnál ülnek, jóval nehezebb a mozgást beiktatni a napi rutinba. Azonban a rendszeres mozgás elengedhetetlen az ember életében, gondoljunk csak a szervezetre gyakorolt számos jótékony hatására. A sport és a mozgás segítségével:

  • feloldhatjuk a bennünk felgyülemlett feszültséget,
  • javíthatjuk a testtartásunkat,
  • megerősíthetjük az izmainkat,
  • fokozhatjuk az anyagcsere-folyamatainkat,
  • javíthatunk a tüdőkapacitásunkon és keringésünkön,
  • kikapcsolódhatunk egy hosszú nap után,
  • és mindezzel javíthatunk a közérzetünkön is.

Mindezt megfordítva egyáltalán nem meglepő, hogy az ülőmunkát végző, mozgásszegény életmódot folytató emberek körében sokkal nagyobb arányban jelenik meg a:

  • magas vérnyomás,
  • magas vércukorszint,
  • magas koleszterinszint.

Ezek a problémák pedig akár előre is jelezhetik súlyosabb betegségek kialakulásának veszélyét. Ha nem figyelünk oda az intő jelekre, rövid időn belül visszafordíthatatlan károkat okozhatunk a szervezetünkben.

  1. Ne hanyagoljuk el tehát a rendszeres testmozgást!
  2. Gerincünk, ízületeink és testtartásunk védelme érdekében munka közben is rendszeres időközönként mozgassuk át testrészeinket.
  3. Figyeljünk oda az anatómiailag helyes testtartásra. Ha szükséges, használjunk anatómiai párnát, térdeplőszéket vagy fizioballt, forgószékünket pedig ergonómiailag helyesen állítsuk be az asztalhoz és a testmagasságunkhoz.

Munka után hetente legalább 3-4 alkalommal iktassunk be valamilyen teljes testet átmozgató sportot. Bármi lesz is az, fordítsunk külön figyelmet a mozgásszerveink és ízületeink védelmére, ezért a megfelelő tehermentesítés érdekében használjunk bokatámaszt, könyöktámaszt vagy térdtámaszt.

Mit tesz az ülőmunka az emésztőrendszerrel?

A mozgásszegény ülőmunka rossz hatással van az emésztőrendszerünkre is, melynek optimális működéséhez elengedhetetlen a kellő folyadék- és rostfogyasztás. Sajnos ezen a legkevésbé sem segít a sarki pékségből hozott pogácsa, és az, hogy a vízivásról is hajlamosak vagyunk elfeledkezni. Érdemes ezért már a munkanap elején bekészíteni egy nagy üveg vizet az íróasztalra, valamint minél több zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani, akár nasiként is.

A napi ajánlott vízmennyiség nőknél körülbelül 2,5 liter, míg férfiaknál körülbelül 2,5-3 liter. Megfelelő mennyiségű zöldség- és gyümölcsrost, valamint víz nélkül a belek nem tudják ellátni a feladatukat, ennek következtében pedig a székrekedés, aranyér és a különféle bélpanaszok, gyulladások kialakulásának kockázata is megnő. Az elhanyagolt mozgás miatt szervezetünk nem éget annyi kalóriát, ezért könnyebben is hízunk. A vérzsírszint kóros megemelkedésének következtében számos további szervben léphet fel működési rendellenesség, a máj esetében például - extrém esetben - májrák is kialakulhat. A gyakran jelentkező lábdagadás pedig a szívproblémáknak vagy a visszérnek lehet az előjele, szóval ne legyintsünk rá.

Ülőmunka végzésekor érdemes a legapróbb problémákra is odafigyelni, és észlelés esetén orvoshoz fordulni, hogy még időben elejét vehessük a visszafordíthatatlan elváltozásoknak.

A cikk megjelenését az Essity Hungary Kft. támogatta.

(X)

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

5 tavaszi gyümölcs, amely a fogyókúrában is segíthet

Lassan megérkezik a bikiniszezon, ideje, hogy formába hozd magad. A tavasz erre a legideálisabb évszak, hiszen a sok friss zöldség és gyümölcs megkönnyíti számodra a sikeres súlycsökkenést. Ezúttal 5 finom tavaszi gyümölcsöt ajánlunk neked, melyek segíthetnek, hogy ledobd magadról a plusz kilókat.

A túlsúly nem lehet akadály, avagy hogyan kezdjünk plusz kilókkal futni

Az idő előrehaladtával, ha finoman szeretnénk kifejezni a korosodást, nagyon könnyen felszedhetünk plusz kilókat, amelyeknek az eltüntetése bizony nagyon gyakran hosszadalmas és néha bizony keserves erőlködések közepette valósítható csak meg. Ilyenkor, amikor ötletelünk a „mikénten”, természetesen a futás az elsők között juthat az eszünkbe, mint az egyik leghatékonyabb alternatív megoldás a koplalás mellett.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.