Frissítő és könnyű saláta receptek a forró nyári napokra

Szeretünk a nyári hónapokban friss, könnyű ételeket fogyasztani, amelyek segítenek hűsölni és feltölteni a szervezetet. Az egyik legjobb választás ilyenkor a friss, ízletes saláták elkészítése, amelyek nemcsak finomak, hanem egészségesek is. Ebben a cikkben három különleges nyári saláta receptet mutatunk be, amelyek tökéletesek a forró nyári napokra.

Bővebben

3 egészséges smoothie recept gyerekeknek!

Szülőként tudjuk, hogy a gyerekeknek megfelelő táplálkozásra van szükségük a fejlődésükhöz és jó egészségük fenntartásához. Most olyan cukormentes smoothie-kat mutatunk be, amelyek ideálisak a gyerekek számára, hogy egészségesen élvezhessék a friss gyümölcsöket és zöldségeket.

Bővebben

Így előzd meg a cukorbetegség kialakulását

 Számos súlyos betegség létezik, melyek kockázatát mi magunk is jelentősen tudjuk csökkenteni. A kettes-típusú cukorbetegség is ezek közé tartozik.

A kettes típusú cukorbetegség több millió embert érint világszerte. De ennél gyakoribb lehet a probléma, mivel sokan nem is sejtik, hogy ebben a betegségben szenvednek, míg nem fordul súlyosabbra az állapotuk. A kezeletlen cukorbetegség vaksághoz, veseelégtelenséghez, szívbetegséghez, végtag amputációhoz, és más súlyos állapothoz vezethet.

 

Mi az a prediabétesz?

 

Sokaknál már jelen van a megemelkedett vércukorszint, ám még nem annyira, hogy azt cukorbetegségnek lehessen nevezni. Ezt nevezzük prediabétesznek, azaz diabétesz előtti állapotnak. Tízből hét embernél a prediabéteszből sajnos kialakul a kettes típusú cukorbetegség. Ám ez nem elkerülhetetlen. Bár az öröklött tényezőkön és múltbeli káros életmódunkon nem tudunk változtatni, nagyon sokat tehetünk annak érdekében, hogy csökkentsük a cukorbetegség kockázatát.

1.Csökkentsd a szénhidrátbevitelt

 

Nem csak cukorból egyél kevesebbet, hanem a finomított szénhidrátokból is, búzalisztből készült élelmiszerekből, fehér kenyérből, tésztából, péksüteményekből, sütikből. Ezek az élelmiszerek a vércukorszint hirtelen ugrását eredményezik, ami miatt több inzulin termelődik. Az inzulin az a hormon, amely a cukrot a sejtekbe szállítja felhasználásra. Prediabéteszes állapot esetén a sejtek ellenállóvá válnak az izulinnal szemben, ezért a cukor továbbra is a vérben marad. Ezt a test úgy próbálja orvosolni, hogy még több inzulint termel. Ez végső soron túl magas vércukorszinthez és inzulinszinthez vezet, egészen addig, míg végül ki nem alakul a cukorbetegség. Ennek elkerüléséért érdemes alacsony szénhidráttartalmú étrendet követni.

2.Fontos a rendszeres testmozgás

 

A testmozgás fokozza a sejtek inzulinérzékenységét. A rendszeres testmozgás 50-80 százalékkal fokozza az inzulinérzékenységet az intenzitástól függően. Minél erőteljesebb a testmozgás, annál jelentősebb a hatás. A cél érdekében érdemes aerobikozni, vagy más aerob edzést végezni, de az erősítő gyakorlatok is hasznosak. Ezzel szemben, minél többet ülünk, annál nagyobb a kockázat. A testmozgás az ideális testsúly elérésében és megtartásában fontos. Lényeges, hogy ha túlsúlyosak vagyunk, próbáljuk leadni az extra kilóinkat. Ez azért fontos, mert a szerveken lerakódott zsírszövet fokozza az inzulinrezisztenciát. Minél több felesleges súlyt tudunk leadni, annál jobban csökkentjük a diabétesz rizikóját.

3.A víz legyen a legfőbb szomjoltód

 

A víznél jobb és természetesebb folyadék nem létezik szomjunk oltására. Sajnos, sokan hozzá vannak szokva a cukrozott, szénsavas üdítőkhöz, és víz helyett is ezt fogyasztják. Ám ezek a színes nedűk akár meg is duplázhatják a diabétesz rizikóját, ha minden nap ezek jelentik a fő folyadékpótlónkat. A víz azonban nem befolyásolja a vércukorszintet, ráadásul még az anyagcsere működését is fokozza, ezért a súlycsökkenésben is hasznos segítőtárs.

4.Köszönj el a cigarettától

 

A cigaretta árt a tüdőnek, árt a szívnek, és még számos daganatos betegség kockázatát is növeli. A dohányzást azonban a cukorbetegséggel is összefüggésbe hozták. Sőt, még a passzív dohányosoknál is emelkedett rizikót figyeltek meg. A dohányzás akár 50 százalékkal is növelheti cukorbetegség veszélyét. Annyi jó ok van arra, hogy lemondjál róla. Tedd meg végre!

5.Egészséges étkezés

 

Egyél több rostot. A legtöbben rostszegényen táplálkozunk, pedig a kellő rostbevitel szintén a cukorbetegség ellen hat, lassítja a cukrok felszívódást, így gátolva a hirtelen vércukorszint emelkedést. A D-vitamin hiányt szintén összefüggésbe hozták a cukorbetegség magasabb kockázatával, ezért fontos, hogy a kellő D-vitamin bevitelről is gondoskodj. Ennek érdekében naponta legalább tíz percet tartózkodj a napon, és fogyassz zsíros halakat. Nem kell lemondani a kávézás és teázás élvezetéről sem, mindkettő olyan antioxidáns vegyületeket tartalmaz, melyek növelik az inzulinérzékenységet. Az egészséges étrend összeállításánál pedig ügyelj arra is, hogy minél kevesebb feldogozott élelmiszert tartalmazzon.

Ezek lehetnek a cukorbetegség tünetei

 

Honnan ismerhető fel a cukorbetegség? A normálisnál magasabb vércukorszintről? Igen, erről is. Ám a kettes-típusú cukorbetegség első jelei kezdetben olyan enyhék lehetnek, hogy sokan nem foglalkoznak velük, és csak akkor fordulnak orvoshoz a panaszaikkal, amikor már a betegség hosszú távú, súlyos következményei jelentkeznek.

 

Az egyes-típusú cukorbetegség a tünetek szempontjából abban tér el a kettes-típusútól, hogy a tünetek hamar jelentkeznek, napok, vagy hetek alatt, és sokkal súlyosabbak lehetnek.

 

Mindkét típusú cukorbetegségnél vannak hasonló figyelmeztető jelek, melyek felhívhatják a figyelmet a betegségre.

 

A cukorbetegség korai tünetei

 

Szokatlan éhségérzet

 

A testünk a szőlőcukorral biztosítja a sejtek számára az energiát. Ám ahhoz, hogy a sejtek fel tudják venni a cukrot, inzulinra van szükségük. Ha nem termelünk elegendő inzulint, vagy egyáltalán semennyit, a sejtek éhesek maradnak, és ezáltal mi is.

Indokolatlan fáradtságérzet

 

Ugyanaz áll a hátterében, mint az éhségérzetnek. A sejtek nem kapnak energiát, ezért leszünk enerváltak és fáradtak, holott erre nem lenne különösebb okunk.

Gyakori vizelési inger és fokozott szomjúság

 

Ez is olyan tünet, ami miatt nem feltétlenül gondolunk súlyos betegségre. Hiszen biztosan csak egy felfázásról van szó. De azért ez nem mindig olyan biztos. Normál esetben naponta 4-8 alkalommal ürítünk vizeletet, cukorbetegség esetén azonban ennél jóval többször kereshetjük fel a mellékhelyiséget. Ennek az az oka, hogy a veséből a testünk visszaszívja a szőlőcukrot, ám amikor a vércukorszint túl magas, az összes cukormennyiséget nem tudja visszaszívni, ezért több vizelet képződik. Ehhez azonban több folyadékot igényel a szervezet, ezért érezzük szomjasabbnak magunkat, többet iszunk, és többet is megyünk vécére.

Száj- és bőrszárazság

 

A fokozott folyadékürítés miatt a sejtjeink dehidratálttá válhatnak, ami szájszárazságban és viszkető, száraz bőrben nyilvánulhat meg.

Homályos látás

 

A folyadékháztartás felborulása a szemünkre is hatással van, és kezdetben szemszárazságot okozhat. Ám a magas vércukorszintnek van egy ennél is veszélyesebb hatása, ugyanis károsítja a szem ereit és idegeit, megváltozik a szem fénytörése, kialakulhat rövidlátás, üvegtesti vérzés, ideghártya leválás, és a folyamat akár vaksághoz is vezethet.

Gombás fertőzés

 

A hosszan tartó magas vércukorszint megnöveli a gombás fertőzések kockázatát, mivel a gomba cukorral táplálkozik, így ideális környezetet talál magának. A gomba a meleg, nedves bőrterületet kedveli, így előszeretettel telepszik meg az ujjak és lábujjak között, a mellek alatt és a nemi szervek környékén.

Lassú sebgyógyulás, érzéskiesés

 

Szintén a hosszú távon fennálló magas vércukorszint eredménye, mivel romlik a vérkeringés, amit a lábakban gyakran jelentkező érzéskiesés súlyosbít. Romlik a sebgyógyulás természetes folyamata, szövődményként fekély is kialakulhat. Ennek a kezelése komoly, összetett feladat, a legkisebb, gyógyulni nem akaró seb miatt is orvoshoz kell fordulni.

Fogyás, rosszullét

 

Az egyes-típusú cukorbetegség esetén jelentős súlycsökkenés jelentkezhet, anélkül, hogy fogyókúráznál, mivel a szervezet nem tudja hasznosítani a glükózt, azaz a szőlőcukrot, az izmokat és a zsírt fogja elégetni, hogy energiához jusson. A zsírégetés melléktermékei, a ketonok felhalmozódnak a vérben, ami hányást, hányingert, rosszullétet okozhat – és akár életveszélyes ketoacidózist is. Kettes-típusú cukorbetegségnél viszont éppen a túlsúly lehet a figyelmeztető jel.

Bármilyen apró tünetet észlelsz magadon, ellenőriztesd a vércukorszinted. Ezt akkor is érdemes időnként megtenni, ha egyáltalán nincsenek panaszaid.

Paleo diéta cukorbetegeknek is hatásos?

 

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

Hogyan válasszuk ki a tökéletes strandtörölközőt?

A nyári strandszezonban fontos szerepet tölt be a megfelelő strandtörölköző kiválasztása. Nem csupán arról van szó, hogy szárazon tarthatjuk magunkat a fürdőzés után, hanem a kényelem és stílus szempontjából is döntő tényező lehet. Ebben a cikkben áttekintjük, hogy mire érdemes figyelni, amikor strandtörölközőt választunk, hogy az tökéletesen illeszkedjen az egyéni igényeinkhez és preferenciáinkhoz.

Házi Túró rudi: Nyári kalandok a konyhában a gyerekekkel

Nyáron nincs is jobb, mint egy kis házi fagylalt vagy fagylaltos édesség, hogy lehűtsük magunkat a forró napsütésben. A túró rudi, az egyik klasszikus magyar finomság, könnyen elkészíthető, és a gyerekek is imádják! Miért ne élveznénk hát egy kis családi időt a konyhában, hogy elkészítsük ezt a mennyei finomságot?

Hogyan lehet ízletes görögdinnyét termeszteni a teraszodon?

Te is szeretnél valami izgalmas új növény ültetését és gondozását kipróbálni, de nincs nagy méretű kerted, pl. egy görögdinnye termesztéshez? Megmutatjuk, hogyan tudsz akár egy balkonon vagy teraszon, vagy egy kisebb kertben is könnyedén lédús és édes görögdinnyét  termeszteni sikeresen.

5 extra gondoskodás, amitől a muskátlid még szebb lesz egész nyáron át

Imádjuk a muskátlit a szépsége és a szívóssága miatt, ám annak ellenére, hogy nagy tűrőképességű dísznövény, szüksége van egy kis extra gondoskodásra, hogy szép, friss, dús és élénk maradjon. Megmutatjuk neked a legfontosabb tippeket, melyek segítenek, hogy a muskátlid egész nyáron egészséges maradjon.

Frissítő és könnyű saláta receptek a forró nyári napokra

Szeretünk a nyári hónapokban friss, könnyű ételeket fogyasztani, amelyek segítenek hűsölni és feltölteni a szervezetet. Az egyik legjobb választás ilyenkor a friss, ízletes saláták elkészítése, amelyek nemcsak finomak, hanem egészségesek is. Ebben a cikkben három különleges nyári saláta receptet mutatunk be, amelyek tökéletesek a forró nyári napokra.

Bővebben

3 egészséges smoothie recept gyerekeknek!

Szülőként tudjuk, hogy a gyerekeknek megfelelő táplálkozásra van szükségük a fejlődésükhöz és jó egészségük fenntartásához. Most olyan cukormentes smoothie-kat mutatunk be, amelyek ideálisak a gyerekek számára, hogy egészségesen élvezhessék a friss gyümölcsöket és zöldségeket.

Bővebben

Természetes megoldások a torokfájás kezelésére: házi praktikák

A torokfájás egy gyakori panasz, amelyet számos dolog okozhat, mint például a megfázás, az influenza, vagy egyéb légúti fertőzések. Szerencsére, sok esetben a torokfájás otthoni praktikákkal is enyhíthető. Íme néhány hatékony módszer:

5 természetes szer a köhögés ellen, ha megfáztál

A hideg, megfázásos időszakban könnyen megtapadnak egyes légúti betegséget okozó kórokozók a száj és az orr nyálkahártyáján. Mind a nátha, mind az influenza egyik jellemző tünete a köhögés. A száraz vagy a hurutos, váladékos köhögés egyaránt kellemetlen, és a gyógyulás után akár hetekig is kínozhat. Hogyan szabadulj meg tőlük?

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.