10 tipp az emésztési zavarok kezelésére

Az emésztési zavarok senkit nem kerülnek el. Ha egyeseknél nem is gyakoriak, mindenki megtapasztalja olykor a puffadást, gázképződést, hányingert, hasi diszkomfort érzést, székrekedést, vagy hasmenést. Ha nálad ezek a problémák rendszeresen felütik a fejüket, akkor érdemes fokozottan odafigyelni a táplálkozásodra.

 

Ha az emésztési zavarok már az életminőségedet is hátrányosan befolyásolják, és gyakran jelentkeznek, akkor mindenképpen szükséged lesz néhány étkezési és életmódbeli változtatásra.

 

Adunk 5 tippet, ami természetes módon segíthet emésztésed javításában.

 

1.Kerüld a káros adalékokat

 

A nagyon kedvelt késztermékek hemzsegnek a mesterséges adalékoktól, ízfokozóktól, állagjavítóktól, térfogatnövelőktől, tartósítószerektől, színezékektől, aromáktól. Szerinted ezek jót tesznek az emésztésnek? Biztosra veheted, hogy nem. Ezek ráadásul olyan egészségtelen tápanyagokkal párosulnak, mint a telített zsírok, transz-zsírok, finomított szénhidrátok, cukrok. Ezek mind hozzájárulhatnak a bélrendszeri gyulladások kialakulásához. A táplálkozásban törekedj a természetességre, és kerüld a késztermékeket, inkább te készítsd el ételeidet friss alapanyagokból, és fogyassz probiotikumokat.

 

2.Egyél több rostot

 

Az emésztőrendszer igazi karbantartói a rostok. Vannak köztük olyanok, melyek vízben oldódnak, és vannak, amelyek nem. Előbbiek megszívják magukat vízzel, és lágyítják a székletet, így gátolják a székrekedés kialakulását. Utóbbiak pedig úgy viselkednek, mint egy bélbe tervezett fogkefe, kitakarítják a bélrendszer falát mindenféle káros lerakódástól. Arra vigyázz csak, hogy ha eddig kevés rostot fogyasztottál, akkor fokozatosan emeld a mennyiségüket, és mindig sok folyadékot igyál rájuk, mert csak így fejtik ki jótékony hatásukat. A sok folyadék amúgy is kell a jó emésztéshez.

 

3.Egyél és rágj okosan

 

Ebben a rohanó világban hajlamosak vagyunk túl gyorsan enni. Ha te is pár perc alatt kapkodod be az ételt ebédidőben, akkor az emésztésed érdekében gyorsan szokjál le erről. A gyors evéssel az is baj, hogy nem rágod meg kellően az ételt, pedig az emésztés már a rágással a szájüregben megkezdődik. Ha nagy darab falatok kerülnek a gyomrodba, akkor azok emésztése extra terhet ró a gyomrodra és a beleidre, egy részük emésztetlen marad, eredményként gyomorégést, puffadást fognak okozni. Szóval lassú evés, alapos rágás!

4.Fogyassz egészséges zsiradékokat

 

A telített zsírok és a transz-zsírok károsak az emésztésre, ám nem minden zsír ártalmas. A jó emésztéshez jó zsírok is kellenek, segítik a jóllakottságérzés kialakulását, és a zsírban oldódó vitaminok felszívódásához is nélkülözhetetlenek. Melyek az emésztést javító jó zsírok? Például a telítetlen növényi olajok, és az omega-3-zsírsavak. Az omega-3 csökkenti a bélrendszeri gyulladások kockázatát is. Fő forrásai a zsíros, tengeri halhúsok, de a lenmag és a chia mag is bőségesen tartalmazzák.

 

5.Csökkentsd a stresszt

 

A stressz az egyik legnagyobb láthatatlan ellensége az emésztésnek. Sokan nem is sejtik, hogy emésztési panaszaik hátterében a stressz állhat. Olyan komoly bajokat okozhat, mint a székrekedés, hasmenés, gyulladásos bélbetegség és a gyomorfekély. A stressz nem csak egy kis feszültség. A stresszhormonok közvetlenül hatnak az emésztésre, készültségbe helyezik a testet, és azt üzenik neki, hogy nincs idő pihenni és emészteni, ezért az energiákat elszívják a emésztéstől. A stressz legjobb ellenszerei, ha igyekszünk jobban beosztani az időnket, ügyelünk a munka és pihenés megfelelő arányára, jógázunk, stresszoldó zenét hallgatunk, rendszeresen tornázunk. A testmozgás önmagában is nagyon jó hatással van a belek működésére.

 

Emésztés serkentő tippek:

1. Egyen többször keveset! Ezzel csökkentheti a gyomorsavtúltengés kockázatát. Kerülje a zsíros ételek fogyasztását, részesítse előnyben a rostdús táplálkozást, ami köztudottan emésztést serkentő hatással bír. Rostdús ételek a gyümölcs, - és zöldségfélék, mint például az alma, a szilva, a paprika, paradicsom vagy az uborka. De ugyanezzel a tulajdonsággal rendelkeznek a főzelékfélék, a gabonapelyhek, az étkezési korpák, a joghurtok és a kefírek. Ezenkívül igyon kevesebb alkoholt és kávét, mert ezek is savtúltengést okoznak és ingerlő hatásuk is lehet.

2. Lefekvés előtt 3 órával már ne egyen semmit és kerülje az étkezések utáni túl korai alvást! Az ágy támlája az ágyszinthez képest legalább 15 cm-rel feljebb legyen, így megakadályozhatja a refluxbetegséget, más néven a gyomortartalom nyelőcsőbe való visszajutását.

3. Próbáljon ki emésztést segítő gyógyszereket és étrend kiegészítőket! Ezeket szedheti vény nélkül is. A savlekötő tablettákban található kalcium-karbonát hatásos a savvisszaáramlás ellen. Az Aloe Vera lé jót tesz a gyulladt nyelőcsőnek. Az édesgyökér segít helyreállítani a gyomor nyálkahártyáját és egyúttal segít enyhíteni a panaszokat. A kamilla is ismert emésztést serkentő hatásáról, de használják még simaizom-görcsoldóként is, ami a központi idegrendszer emésztést szabályozó területén fejti ki jótékony hatását.

4. Az emésztési zavarokat kezelheti különböző gyógyteákkal is. Ezeket étkezések után fogyassza. Például elkészítheti egy csészényi kamillából, vörösszilfából, orvosi zilizből, réti legyezőfűből vagy édesköményből. Az édeskömény enyhíti a hányingert és a felfúvódást. Kiváló emésztést javító gyógynövények a fehérüröm, a kis ezerjófű és a gyermekláncfű is.

5. Kevesen tudják, de a hasprés és az előrehajlással végezhető tornagyakorlatok is serkentőleg hatnak az emésztésre, hiszen közvetve vagy közvetlenül a hasi területeket veszik igénybe. Építse be a napi rutinba ezeket a néhány perces gyakorlatokat!

Az itt felsorolt tippeket alkalmazhatja önmagában vagy akár kombinálva is. Egy biztos, ha kipróbálja valamelyiket, rövid időn belül tapasztalhatja az emésztést serkentő hatásukat. Kevés időt vesznek igénybe, a napirendbe pedig könnyen és egyszerűen beépíthetők.

Pici odafigyeléssel természetes módszerekkel is megszabadulhatsz emésztési panaszaidtól.

 

 

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

5 tavaszi gyümölcs, amely a fogyókúrában is segíthet

Lassan megérkezik a bikiniszezon, ideje, hogy formába hozd magad. A tavasz erre a legideálisabb évszak, hiszen a sok friss zöldség és gyümölcs megkönnyíti számodra a sikeres súlycsökkenést. Ezúttal 5 finom tavaszi gyümölcsöt ajánlunk neked, melyek segíthetnek, hogy ledobd magadról a plusz kilókat.

A túlsúly nem lehet akadály, avagy hogyan kezdjünk plusz kilókkal futni

Az idő előrehaladtával, ha finoman szeretnénk kifejezni a korosodást, nagyon könnyen felszedhetünk plusz kilókat, amelyeknek az eltüntetése bizony nagyon gyakran hosszadalmas és néha bizony keserves erőlködések közepette valósítható csak meg. Ilyenkor, amikor ötletelünk a „mikénten”, természetesen a futás az elsők között juthat az eszünkbe, mint az egyik leghatékonyabb alternatív megoldás a koplalás mellett.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.