Frissítő és könnyű saláta receptek a forró nyári napokra

Szeretünk a nyári hónapokban friss, könnyű ételeket fogyasztani, amelyek segítenek hűsölni és feltölteni a szervezetet. Az egyik legjobb választás ilyenkor a friss, ízletes saláták elkészítése, amelyek nemcsak finomak, hanem egészségesek is. Ebben a cikkben három különleges nyári saláta receptet mutatunk be, amelyek tökéletesek a forró nyári napokra.

Bővebben

3 egészséges smoothie recept gyerekeknek!

Szülőként tudjuk, hogy a gyerekeknek megfelelő táplálkozásra van szükségük a fejlődésükhöz és jó egészségük fenntartásához. Most olyan cukormentes smoothie-kat mutatunk be, amelyek ideálisak a gyerekek számára, hogy egészségesen élvezhessék a friss gyümölcsöket és zöldségeket.

Bővebben

Így fogyj a 160 grammos diétával

Bár a 160 grammos diétát elsődlegesen az inzulinrezisztenciával küzdők számára fejlesztették ki, bárki profitálhat belőle, aki szeretne karcsúbb és egészségesebb lenni. Mivel segít stabilan tartani a vércukorszintet, a falásrohamokat is kordában lehet vele tartani. Utóbbi hatása az, ami miatt a fogyókúrázóknak is érdemes belevágni a diétába.

Diétás élelmiszerek

A napi többszöri, akár hatszori étkezés is ezt a célt szolgálja, ugyanis így elérheted, hogy ne ugráljon a vércukorszinted, ne legyenek éhségrohamaid, egyenletes maradjon az anyagcseréd működése, és a tested se kapcsoljon éhező üzemmódba, hogy aztán a következő étkezésnél fokozottabban raktározza el a tápanyagokat.

Mi a diéta lényege?

A fő alapszabály, hogy naponta csupán 160 gramm szénhidrátot fogyassz, megfelelő elosztásban. Továbbá ki kell zárnod az étrendből a gyors felszívódású szénhidrátforrásokat: fehér kenyeret, fehér cukrot, tésztaféléket. Ezek helyett természetes, nullkalóriás édesítőszereket, illetve teljes kiőrlésű élelmiszereket érdemes fogyasztani.

Így áll össze egy napi étrend

Reggeli: 30 gramm lassú felszívódású szénhidrát
Tízórai: 20 gramm szénhidrát (ebből 10 gramm lehet gyors felszívódású)
Ebéd: 40-50 gramm szénhidrát (ebből 20 gramm lehet gyors felszívódású)
Uzsonna: 20 gramm szénhidrát (ebből 10 gramm lehet gyors felszívódású)
Vacsora: 30-40 gramm lassú felszívódású szénhidrát

Mivel az inzulinérzékenység napközben is változik, fontos, hogy reggel és este csak lassú felszívódású szénhidrátokat fogyassz, melyek nem eredményezik a vércukorszint megugrását, míg napközben gyors felszívódásúakat is ehetsz.

Ha beszerzel egy kalóriatáblázatot, akkor a szénhidráttartalom alapján könnyedén össze tudod állítani a napi étrendedet húsból, tojásból, zöldségekből, gyümölcsökből, teljes kiőrlésű élelmiszerekből, alacsony glikémiás indexű gabonákból. Íme, egy napi mintaétrend példa:

  • Reggeli: zöldséges rántotta egy szeletke teljes kiőrlésű kenyérrel (30 gramm szénhidrát)
  • Tízórai: egy pohár joghurt zabpehellyel, vagy egy pohár zöldségturmix (20 gramm szénhidrát, a fele gyors felszívódású)
  • Ebéd: egy szelet sült csirkemell vagy hal párolt zöldségekkel, barna rizs, köles vagy durumtészta körettel, csicseriborsóval vagy quinoával (40-50 gramm szénhidrát, a fele gyors felszívódású)
  • Uzsonna: 100 gramm gyümölcs, mely lehet magas glikémiás indexű, például szőlő, alma (20 gramm szénhidrát, a fele vagy az egész gyors felszívódású)
  • Vacsora: párolt zöldségek, vagy sült hal vagy hús (30 gramm lassú felszívódású szénhidrát)

Egyszerű és laktató fogyókúrás étrend.

Mennyit fogyhatsz a 160 grammos diétával?

A 160 grammos diéta lényege, hogy naponta csupán 160 gramm szénhidrátot fogyaszthatsz úgy, hogy odafigyelsz a lassú és a gyors felszívódású szénhidrátok helyes arányára.

160 grammos diétás ételek

Melyek a diéta előnyei?

A 160 grammos diétát elsődlegesen cukorbetegek számára fejlesztették ki annak érdekében, hogy a napi vércukorszintet stabilan tartsa, és meggátolja a vércukorszint hirtelen emelkedését. Ám mivel egyenletes szinten tartja az anyagcsere működését, megakadályozza a vércukorszint ugrálását, és ezzel a falásrohamokat is, a fogyókúrázóknak is érdemes kipróbálni.

Mennyit fogyhatsz a 160 grammos diétával?

Ha szigorúan betartod, a tapasztalatok azt mutatják, hogy stabilan le lehet dobni havonta 2 kilogrammot, ami 8 hónap alatt 16 kg mínuszt jelent. Kezdetben akár heti mínusz 1 kilót is el lehet érni, de hosszabb távon a fogyás lelassul. Érdemes testmozgással is támogatni a diéta sikerét.

Hogyan csökkentsük le a szénhidrátokat?

A 160 grammos diéta a következőképpen épül fel:

Reggeli: 30 gramm lassú felszívódású szénhidrát
Tízórai: 20 gramm szénhidrát (10 gramm lehet gyors felszívódású)
Ebéd: 40-50 gramm szénhidrát (20 gramm lehet gyors felszívódású)
Uzsonna: 20 gramm szénhidrát (10 gramm lehet gyors felszívódású)
Vacsora: 30-40 gramm lassú felszívódású szénhidrát

A diétában fontos, hogy előtérbe kerüljenek a lassú felszívódású szénhidrátok, reggelire és vacsorára mindenképpen csak ezeket fogyasszad, hiszen az inzulinérzékenység napszakonként is változik. Keress a neten egy tápanyagtáblázatot, ami segíteni fog a diéta helyes összeállításában.

Melyek azok a lassú és gyors felszívódású szénhidrátok?

Gyors felszívódású szénhidrátforrások többek között a fehér kenyér, a fehér cukor, a tésztafélék, minden fehér lisztből készült élelmiszer, méz, burgonya, fehér rizs, sütemények, puffasztott gabonák, cukrozott üdítők, gyümölcslevek. Lassú felszívódású szénhidrátok a nulla kalóriatartalmú édesítőszerek és a teljes kiőrlésű élelmiszerek. A gyors felszívódású szénhidrátoknak mind magas a glikémiás indexe, azaz a GI-értéke, ami a vércukoremelő képességet takarja. Mivel ezek gyorsan felszívódnak, a vércukorszinted is gyorsan megemelik. Ha fogyni szeretnél, ezeket ki kell zárnod az étrendedből, és lassú felszívódásúra cserélni. Így valóban tartós fogyást érhetsz el.

Ezért fontos a mozgás a diéta mellé

Lehet fogyni mozgás nélkül is? Igen, de akkor nem csak a zsírszövet, hanem olyan testrészeid is leépülhetnek, melyeket nem szeretnél.

Miért fontos a mozgás a diéta mellé?

Ha fogyni szeretnél, akkor a fogyókúrás programnak legalább 25 százalékát a mozgásnak kell kitennie, a maradék 75 megmaradhat a diétás étrendnek. De ezt a 25 százalékot nagyon is érdemes betartani. Miért? Azért, mert ha nem mozogsz, csak kevesebb tápanyagot viszel a testedbe, akkor az izomszövet és a csontszövet is veszíthet a súlyából. Márpedig nem ez a cél.

A mozgás másik előnye, hogy sokkal több kalóriát tudsz elégetni, ami felgyorsítja a fogyást.

Mennyit kell mozognod azért, hogy fogyjál?

Hetente legalább háromszor 20 perces aerob edzés javasolt, de még jobb, ha 20 percnél többet tudsz mozogni, mert a zsírégetés igazán 20 perc után indul be. Persze, ha korábban nem edzettél rendszeresen, akkor ne kezd kemény edzésbe, hanem fokozatosan emeld az időtartamot és a nehézségi szintet. Kezdetnek napi 15 perces mérsékelt testmozgás is megfelelő, például a tempós séta, amivel szintén extra kalóriákat égethetsz el.

Melyek a legjobb testmozgások a fogyáshoz?

Egy átlagos felnőtt férfi napi kalóriaigénye testedzés nélkül a testsúlya fenntartásához 2200 kalória, nőknél ugyanez az érték 1800 kalória. Mérsékelt testmozgással 240-300 kalóriát lehet elégetni óránként, intenzívebb edzéssel, például kerékpározással, táncolással, óránként 350-450 kalóriát, míg ennél is intenzívebb sportolással, futással, úszással, aerobikkal 700-900 kalóriától is megszabadulhatsz. De melyik a legjobb a zsírégetéshez?

A zsírégetéshez nélkülözhetetlen az aerob testmozgás, mely a zsír- és szénhidráttartalékokból vonja el az energiát az edzéshez, és hatékonyan égeti a zsírt. Van magas és alacsony intenzitású aerob edzés, előbbihez tartozik a gyors szobabiciklizés, gyors futás, aerobik edzés, utóbbiak közé az úszás, a lassabb biciklizés és a kocogás. Érdemes a kettőt kombinálni az edzéstervben.

A tempós mozgások végzését cardio edzésnek is szokás nevezni, mert megemelik a pulzusszámot, és gyorsítják a légzést. Az egyik legjobb cardio edzésforma az aerobik, mely egyszerre égeti a zsírt és a kalóriákat, javítja a szív- és a tüdőfunkciókat.

A sikeres fogyáshoz és alakformáláshoz azonban érdemes erősítő és nyújtó gyakorlatokat is végezned. Előbbi segíti az egészséges, sovány izomzat építését, ami tovább fokozza a kalóriaégetést, utóbbi védi az izmokat és ízületeket, ami hozzájárul a hatékonyabb testmozgáshoz.

Az eredményt a mérlegen láthatod majd!

 

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

Hogyan válasszuk ki a tökéletes strandtörölközőt?

A nyári strandszezonban fontos szerepet tölt be a megfelelő strandtörölköző kiválasztása. Nem csupán arról van szó, hogy szárazon tarthatjuk magunkat a fürdőzés után, hanem a kényelem és stílus szempontjából is döntő tényező lehet. Ebben a cikkben áttekintjük, hogy mire érdemes figyelni, amikor strandtörölközőt választunk, hogy az tökéletesen illeszkedjen az egyéni igényeinkhez és preferenciáinkhoz.

Házi Túró rudi: Nyári kalandok a konyhában a gyerekekkel

Nyáron nincs is jobb, mint egy kis házi fagylalt vagy fagylaltos édesség, hogy lehűtsük magunkat a forró napsütésben. A túró rudi, az egyik klasszikus magyar finomság, könnyen elkészíthető, és a gyerekek is imádják! Miért ne élveznénk hát egy kis családi időt a konyhában, hogy elkészítsük ezt a mennyei finomságot?

Hogyan lehet ízletes görögdinnyét termeszteni a teraszodon?

Te is szeretnél valami izgalmas új növény ültetését és gondozását kipróbálni, de nincs nagy méretű kerted, pl. egy görögdinnye termesztéshez? Megmutatjuk, hogyan tudsz akár egy balkonon vagy teraszon, vagy egy kisebb kertben is könnyedén lédús és édes görögdinnyét  termeszteni sikeresen.

5 extra gondoskodás, amitől a muskátlid még szebb lesz egész nyáron át

Imádjuk a muskátlit a szépsége és a szívóssága miatt, ám annak ellenére, hogy nagy tűrőképességű dísznövény, szüksége van egy kis extra gondoskodásra, hogy szép, friss, dús és élénk maradjon. Megmutatjuk neked a legfontosabb tippeket, melyek segítenek, hogy a muskátlid egész nyáron egészséges maradjon.

Frissítő és könnyű saláta receptek a forró nyári napokra

Szeretünk a nyári hónapokban friss, könnyű ételeket fogyasztani, amelyek segítenek hűsölni és feltölteni a szervezetet. Az egyik legjobb választás ilyenkor a friss, ízletes saláták elkészítése, amelyek nemcsak finomak, hanem egészségesek is. Ebben a cikkben három különleges nyári saláta receptet mutatunk be, amelyek tökéletesek a forró nyári napokra.

Bővebben

3 egészséges smoothie recept gyerekeknek!

Szülőként tudjuk, hogy a gyerekeknek megfelelő táplálkozásra van szükségük a fejlődésükhöz és jó egészségük fenntartásához. Most olyan cukormentes smoothie-kat mutatunk be, amelyek ideálisak a gyerekek számára, hogy egészségesen élvezhessék a friss gyümölcsöket és zöldségeket.

Bővebben

Természetes megoldások a torokfájás kezelésére: házi praktikák

A torokfájás egy gyakori panasz, amelyet számos dolog okozhat, mint például a megfázás, az influenza, vagy egyéb légúti fertőzések. Szerencsére, sok esetben a torokfájás otthoni praktikákkal is enyhíthető. Íme néhány hatékony módszer:

5 természetes szer a köhögés ellen, ha megfáztál

A hideg, megfázásos időszakban könnyen megtapadnak egyes légúti betegséget okozó kórokozók a száj és az orr nyálkahártyáján. Mind a nátha, mind az influenza egyik jellemző tünete a köhögés. A száraz vagy a hurutos, váladékos köhögés egyaránt kellemetlen, és a gyógyulás után akár hetekig is kínozhat. Hogyan szabadulj meg tőlük?

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.