A muskátli ültetése és gondozása

A gyólyaorr Csalájába tartozó növény, amely eredetileg Dél Afrikából származik. Nagyon jól viseli a mi klímánkat a nyári meleg száraz időjárást, mert kissé pozsgás vastag húsos szára, és levele sokáig tartja a nedvességet. Virágai számtalan színben előfordulnak a piros, a fehér a rózsaszín árnyalataiban. Szokták is mondani ahány ház annyi muskátli.

Szaporítása dugványozással történik, erre a legalkalmasabb időszak a nyár vége augusztus, szeptember, de tavasszal is elvégezhetjük. A muskátli dugványokat ültetés előtt érdemes egy napig fonnyasztani és utána elültetni.

A teleltetés ideje alatt kevés vizet adjunk a növénynek és száraz, de világos helyen kb. 5-8 fokon, érdemes télen tartani. A muskátlikat április elején, vagy közepén tegyük a ki a szabadba, kissé rostos laza virágföldbe ültetve. A nyár folyamán adjunk neki tápoldatos vizet heti rendszerességgel. Az elszáradt virágokat folyamatosan távolítsuk el a növényről. Az álló muskátli igen jól viseli a nyári meleget, ezért bátran ültessük déli fekvésű teraszra vagy erkélyre is. Nyáron szereti a bőséges öntözést, és a tápanyag utánpótlást is meghálálja. A muskátlikat két-háromévente érdemes megújítani az állományt, mert a kiöregedett tövek már nem virágoznak.

Egy ládába csak két vagy három tő muskátlit ültessünk össze, a nagyobb ládákba akár négy-öt tövet is tehetünk.

Sajnos az utóbbi években egyre többet hallani a tömeges muskátli pusztulásról, ennek oka egy új vírus. Védekezni ellene, nem lehet, ezért csak olyan helyről vásároljunk muskátlit, ahol egészséges növényeket árulnak. Ha a növény levelei sárgulnak, vagy bármilyen jelét észleljük, a betegségnek ne vegyük meg a növényt. Ne ültessük a muskátlikat kerti földbe, mert a fertőzést ilyen módon is elkaphatja, csak kertészetben vagy virágboltban kapható földbe ültessünk.

A muskátliknál az utóbbi években sok új faj is kapható, ilyen a világos vagy lazac piros Hungária, a fehér Hólavina, vagy a rózsaszín Beatu de Poitevine.


A futó muskátli is egyre nagyobb teret, hódit magának a kerti növények között. Számtalan színben előfordul, a piros, a fehér és a rózsaszín is igen kedvelt. Szaporítása szintén dugványozással történik, de itt nem kell fonnyasztania a dugványokat. Az előbb említett vírus a futó muskátlira nem ártalmas. Ezt a fajtát érdemes szélvédett helyre ültetni, mert szára könnyen eltörik.

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

5 tavaszi gyümölcs, amely a fogyókúrában is segíthet

Lassan megérkezik a bikiniszezon, ideje, hogy formába hozd magad. A tavasz erre a legideálisabb évszak, hiszen a sok friss zöldség és gyümölcs megkönnyíti számodra a sikeres súlycsökkenést. Ezúttal 5 finom tavaszi gyümölcsöt ajánlunk neked, melyek segíthetnek, hogy ledobd magadról a plusz kilókat.

A túlsúly nem lehet akadály, avagy hogyan kezdjünk plusz kilókkal futni

Az idő előrehaladtával, ha finoman szeretnénk kifejezni a korosodást, nagyon könnyen felszedhetünk plusz kilókat, amelyeknek az eltüntetése bizony nagyon gyakran hosszadalmas és néha bizony keserves erőlködések közepette valósítható csak meg. Ilyenkor, amikor ötletelünk a „mikénten”, természetesen a futás az elsők között juthat az eszünkbe, mint az egyik leghatékonyabb alternatív megoldás a koplalás mellett.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.