5 jel, hogy ágyi poloska költözött az ágyadba

Az ágyi poloska az egyik legrettegettebb vérszívó rovar, mely az otthonunkba költözhet. Világszerte és hazánkban is emelkedőben van a poloskák általi fertőzöttség mértéke. Nagyon szívós, rejtőzködő életmódú vérszívó, melytől nehéz megszabadulni, ha egyszer megjelent. Honnan tudhatod, ha otthonodban is megtelepedett?

Ágyi poloska keresés

Az ágyi poloskák kicsi, 5-7 mm hosszú, lapos testű, vérszívó rovarok. Vérszívás után a színük sötétebbé válik, és testük kitágul. Az ágyi poloska áldozatát hő- és szén-dioxid kibocsátása alapján találja meg. Általában éjszaka indul vészívó útjára, nappal rejtőzködő életmódot folytat. Repülni szerencsére nem tud, de fürgén mozog ágyban, falon, plafonon, és előszeretettel bújik el az ágyak zugaiban, varrások mentén, falvédő, fali képek mögött, könyvek között. Zárt térben egész évben folyamatosan szaporodik.

Milyen jelek utalhatnak arra, hogy ágyi poloska telepedett meg otthonodban?

1.Csípések

Amikor az ember reggel arra ébred, hogy csípések nyomai láthatók a testén, nem gyanakszik rögtön ágyi poloskára. Hiszen nyáron ez lehet szúnyogcsípés, lehet pókcsípés is, de egy egyszerű csalánkiütés is. Poloskára akkor gyanakodhatsz, ha több csípésnyom található egymás mellett, mivel a poloska keresi a megfelelő eret a táplálkozáshoz. Ha elsőre nem találja el, akkor néhány milliméterrel odébb próbálkozik. Szintén ágyi poloskára utal a csípés helye, mivel elsősorban a fedetlen testrészeket részesíti előnyben, a lábszárat, a kézfejet, a nyakat, de ha félmeztelenül alszol, akkor a háton is lehet jó pár csípés. Ha van ágyi poloskád, akkor a csípések sajnos nem fognak elmúlni, folyamatosan találni fogsz magadon újabbakat.

2.Vércseppek az ágyneműn

Az ágyi poloska nyála érzéstelenítőt és véralvadásgátló anyagot tartalmaz, ezért a szúrás helyén még egy picit szivároghat a vér közvetlenül a csípés után. Emiatt az ágyneműn, paplanon, párnahuzaton apró vérpöttyöket fedezhetsz fel.

3.Ürüléknyomok

Az ágyi poloska egy élőlény, eszik és ürít, bizony ő is hátrahagyja az ürülékét, ami szintén a jelenlétét jelezheti. Nem könnyű észrevenni, mivel az ürüléke kicsi fekete pöttyök, melyek a rejtőzködési helye közelében fedezhetők fel. Érdemes végignézni az ágy varrását, szegélyét, a matrac szélét a varrás mentén, az ágykeret fa részeit. Ágyon kívül is lehetnek nyomok, de az ágy az elsődleges tartózkodási helye a rovaroknak, ha már ágyon kívül is vannak ürüléknyomok, akkor ott súlyos fertőzöttségről van szó.

4.Levedlett bőr, peték

A petékből kikelő ágyi poloska lárva 4-8 hét alatt éri el teljes fejlettségi állapotát, ezalatt az idő alatt többször is vedlik. Ezt a levedlett bőrt ugyanott hagyja hátra, mint ahol az ürülékét is, azaz ugyanazokon a helyeken fedezhetjük fel ezeket. A levedlett bőr átlátszó, és ugyanolyan formája van, mint a kifejlett bogárnak, csak „üres”. Petéket is találhatsz a rejtekhelyeken, ezek fehér színűek és 1 mm hosszúak.

5.Poloskaszag

Ha egy lakásban már érezhető az ágyi poloska édeskés szaga, akkor ott nagyon nagy a baj, mert azt jelenti, hogy a bogarak igen nagy számban elszaporodtak. A poloskákat kiszagoló, speciális kiképzett kutyák persze már alacsony fertőzöttségnél is kiszagolhatják a rovarokat, ám hazánkban nem éppen elterjedt a kutyás poloskakutatás.

Ha ezeket a jeleket észleled, akkor sajnos számolnod kell az ágyi poloska jelenlétével. Persze ha van, akkor előbb-utóbb találkozni fogsz egy élő, kifejlett példánnyal is, ami biztossá teszi a gyanúdat. Ha felfedezted a jelenlétüket, ne próbálkozz rovarirtó spray-k és porok alkalmazásával, mert ezek a módszerek csak pár napig szorítják vissza a poloskák támadását. Ehelyett inkább sürgősen fordulj szakemberhez, hogy mielőbb eltűnjenek az otthonodból ezek a kellemetlen vérszívók.

 

A Sheffieldi Egyetem kutatói azt állítják, hogy a szőrösebb bőr lehet a kulcsa az ágyi poloska csípések megelőzésének.Biology Letters folyóiratban közzétett tanulmányukból kiderül, hogy az éhes poloskák borotvált karra helyezve nagyobb valószínűséggel kezdenek táplálkozni, mint a borotválatlan bőrön.

A kutatók szerint a szőr lelassítja az ágyi poloskát, és figyelmezteti az áldozatot. A kártevőirtó szakemberek az ágyi poloskák gyors terjedését tapasztalják Nagy-Britanniában.

Michael Siva-Jothy, a Sheffieldi Egyetem professzora 29 bátor önkéntest toborzott az elmélet teszteléséhez. A kártevőket addig figyelték meg, amíg helyet találtak maguknak a táplálkozásra, de a csípés előtt eltávolították őket. Kiderült, hogy a hosszabb, látható szőrök és a vékonyabb, a felszínhez közeli pihés szőrszálak egyaránt elrettentik a rovarokat. A finomabb szőrszálak korai figyelmeztetést is adnak az áldozatnak.

Siva-Jothy professzor elmondta, eredményeik arra utalnak, hogy a több testszőrnek köszönhetően hatékonyabban észre lehet venni a parazitákat, mert a szőrszálakhoz idegek csatlakoznak, ezért elmozdulásukat érzékelni tudjuk. A szőrzet ráadásul lelassítja a megfelelő táplálkozási helyet kereső rovarokat. „Az eredmények megmagyarázzák, miért nézünk ki úgy, ahogy kinézünk, milyen szelekciós erők alakíthatták ki a megjelenésünket, sőt még abban is segíthetnek, hogyan csökkenthetjük a rovarcsípések hatását az emberekre” – nyilatkozta a szakértő.

Annak ellenére azonban, hogy a férfiak természetesen szőrösebbek, mint a nők, nem csípik őket kevésbé a rovarok. A professzor szerint ez az ágyi poloskák és zsákmányaik között zajló evolúciós küzdelemmel magyarázható: a rovarok automatikusan a test viszonylag kevésbé szőrös területei, például a csukló és a boka felé veszik az irányt.

A rendkívüli szőrösség egyébként több hátránnyal is jár, mint előnnyel. Ha valakit a hosszú, vastag szőrök sűrű rétege borít, a paraziták könnyebben elrejtőzhetnek benne, annak ellenére, hogy az áldozat észleli jelenlétüket. A professzor azt javasolja, hogy minden ember tartsa meg a bőrhöz közeli, finom szőrréteget, mert ez megkönnyíti a kártevők észlelését.

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

5 tavaszi gyümölcs, amely a fogyókúrában is segíthet

Lassan megérkezik a bikiniszezon, ideje, hogy formába hozd magad. A tavasz erre a legideálisabb évszak, hiszen a sok friss zöldség és gyümölcs megkönnyíti számodra a sikeres súlycsökkenést. Ezúttal 5 finom tavaszi gyümölcsöt ajánlunk neked, melyek segíthetnek, hogy ledobd magadról a plusz kilókat.

A túlsúly nem lehet akadály, avagy hogyan kezdjünk plusz kilókkal futni

Az idő előrehaladtával, ha finoman szeretnénk kifejezni a korosodást, nagyon könnyen felszedhetünk plusz kilókat, amelyeknek az eltüntetése bizony nagyon gyakran hosszadalmas és néha bizony keserves erőlködések közepette valósítható csak meg. Ilyenkor, amikor ötletelünk a „mikénten”, természetesen a futás az elsők között juthat az eszünkbe, mint az egyik leghatékonyabb alternatív megoldás a koplalás mellett.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.