Az egészséges bőr titka

A bőr részt vesz az állandó testhőmérséklet fenntartásában a verejtékezés és a rajta átáramló vérmennyiség szabályozásával. Mindezeken felül szervezetünket is óvja, hiszen immunrendszerünk egyes sejtjei kizárólag a bőrben helyezkednek el.

Bőrünket folyamatosan – különösen nyáron – éri az UV sugárzás, amely a leégés és a nem pigmentsejtes bőrrák elsődleges kiváltó tényezője.

Jó tudni! Az emberi test egyik legnagyobb szerve a bőr, hiszen teljes felülete valamennyi szervünk közül ennek a legnagyobb. Tömegét tekintve is a bőr a legméretesebb, a teljes testtömegünk 14%-át teszi ki.

A mikro-tápanyagok között vannak például az UV-elnyelésreképes, antioxidáns hatású és az UV sugárzás nyomán a sejtekben induló jelátviteli folyamatok megváltoztatására képes vegyületek is. Az általános tanács az, hogyha napozunk, használjunk legalább 15 faktoros napvédő krémet. Erről hajlamosak vagyunk – különösen a dolgos hétköznapokban – megfeledkezni, ezért ilyenkorbőrünket kizárólag saját védelmi rendszere óvja a napfénytől. A düsseldorfi egyetem Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézetében kimutatták, hogy a sok friss levegőn töltött idő, a mozgás, az elegendő alvás, a megfelelő folyadékfogyasztás és a stressz kerülése mellett az egészséges és kiegyensúlyozott étrenddel is óvhatjuk bőrünket.

Bőrünket védik az antioxidánsok mellett a tengeri halak zsírjai és az omega-3 zsírsavak, amelyekhez főképp tengeri halak (pl. lazac) elfogyasztása után juthat szervezetünk.

A mikro-tápanyagok a vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek összefoglalóneve, nélkülözhetetlenek az emberi szervezet kiegyensúlyozott működéséhez.

 

Óvjuk szemünket

A szabadgyökök károsítják a szem hátulsó felében elhelyezkedő fényérzékeny réteget, az ideghártyát, ezek a szemlencsének is árthatnak. Szemszárazság is számos ok miatt felléphet. Kiváltója lehet például a klimatizált helyiségben eltöltött idő is. Túlhűtött, száraz helyiségekben pedig nyáron sokszor akaratunkon kívül is hosszabb időt töltünk.

Körülbelül 20 évvel ezelőtt még csak kevés tudományos eredmény létezett a táplálkozás és a szembetegségek kockázatának kapcsolatáról. Kitartó kutatómunka nyomán azonban tudományosan is megalapozott alapelvek születtek a szemészeti táplálkozástan és epidemiológia, a betegségek elterjedésének statisztikai vizsgálatával foglalkozó orvosi tudományág terén. Az UV szűrő napszemüvegen és a szemcseppen túl tehát a táplálkozásunkkal is óvhatjuk szemeinket.

Szemünk egészségét – az antioxidáns-tartalmú ételek mellett – cinkfogyasztással védhetjük. Cinkben gazdag étel a napraforgómag, a zabpehely és a tojásfehérje is.

Teljes kiőrléssel alakunk megőrzése érdekébe

Nyáron könnyebben megy minden diéta, többféle zöldség-gyümölcs terem, aktívabb életet élünk, gyakrabban mozdulunk ki otthonról. Fontos tudni azonban, hogy a szénhidrát fajtájának tudatos megválasztásával nemcsak bőrünk és szemünk egészségéért tehetünk, de alakunkért is.

A teljes kiőrlésű liszt tápanyagtartalma jóval magasabb finomított társáénál: sokkal több benne az élelmi rost, az antioxidáns, a fehérje, az ásványi anyag (magnézium, mangán, foszfor és szelén) és a vitamin is (B6-vitamin, E-vitamin).

A Harvardi nővérek egészségügyi vizsgálatából kiderült (Harvard Nurses Health Study, 75.000 12 évnél idősebb nő által végzett vizsgálat), hogy a jelentős mennyiségű teljes kiőrlésű gabonából készült termeket fogyasztó nők testsúlya kisebb, mint azoké, akik nem fogyasztanak ilyen élelmiszereket. A jellemzően finomlisztet tartalmazó étrend tehát hozzájárulhat a testtömeggyarapodáshoz. Azoknak a nőknek a szervezetében, akik ügyeltek arra, hogy napi étrendjük sok rostot és teljes kiőrlésű gabonafélét tartalmazzon, jóval kisebb (49%) eséllyel halmozódott fel súlyfelesleg.

Emellett a Nestlé svájci kutatóközpontjában (Nestlé Research Center) végzett kutatások alátámasztották, hogy a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata is csökkenthető, ha tudatosan és következetesen teljes kiőrlésű gabonaféléket fogyasztunk.

Számos teljes kiőrlésű gabonafajtát ismerünk, ilyenek többek közt a vadrizs, a rozs, a quinoa, az amaránt, a hajdina, a bulgur, a tönkölybúza, a köles, a zab.

  • Quinoa:Az Andokból származó zöldségnövény a mángold és a cékla rokona. Számos, az emberi szervezet számára esszenciális aminosavat tartalmaz.

Hajdina: A rebarbara közeli rokona lévén nem gabonaféle, de tápanyagtartalma és megjelenése miatt a 

  • gabonafélék között is számon tartjuk. Nagy mennyiségű rutint tartalmaz, ami az antioxidánsok egy olyan csoportja, ami a vérkeringés javítása mellett megakadályozza a koleszterin érfalra történő lerakódását.
  • Bulgur:A megfőzött, szárított, majd apró darabokra tört búzaszemek megnevezése. A Maghreb térség országai és a közel-keleti konyha alapvető élelmiszere, gyakran durum búzából készítik. Ennek a nagy mennyiségű rostot tartalmazó gabonafélének igen rövid a főzési ideje.

Hidratáció – Avagy mennyi folyadékra van szükségünk

Fejfájás, fáradékonyság, szájszárazság, szédülés, csökkenő szellemi teljesítmény? Melyikünk szeretné épp a nyaralás alatt magán érezni a kiszáradás jeleit, vagy olyankor, amikor egy kollegánk helyettesítése miatt még több munka zúdul a nyakunkba? Márpedig nyáron észrevehetően többet izzadunk, mint hűvösebb időszakokban, hiszen a verítékezés nélkülözhetetlen szerepet tölt be testhőmérsékletünk szabályozásában. A meleg hónapokban a vizelettel, a kilélegzéssel és a verejtékezéssel 3 liternyi, esetleg még több folyadékot is leadhatunk, mindez nagy ásványi anyag veszteséggel is jár. Ezek pótlása létfontosságú, mivel hiányában vízháztartásunk egyensúlya felborulhat.

A folyadékigény felnőtteknél 20°C átlaghőmérsékletnél 2 liter/nap, 30°C esetében 3 liter/nap, 40°C-nál pedig legalább 4 liter/nap. E folyadékszükséglet fizikai aktivitás és fokozott hőség hatására ennél tovább is nőhet. Ebbe a mennyiségbe természetesen a táplálékunkkal elfogyasztott víz is beleszámolható. Folyadékigényünket ezen kívül az időjárás, az éghajlat és a páratartalom is tovább módosítja.

Speciális étrenddel az első dolgos hétköznapok megkönnyítésére

Akár miniszabi, akár hosszabb nyaralás van mögöttünk, nehéz a visszarázódás a megszokott kerékvágásba. Ha túl keveset aludtunk, vagy túl sokat pihentünk, esetleg különleges ételeket ettünk, vagy éppen inkább megtartóztattuk magunkat, mindenképpen kiestünk a napi rutinból. A munkához pedig kell az energia. Nem mindegy azonban, hogy milyen. Mihály Tekla, a Nestlé dietetikusa olyan – antioxidánsban gazdag – étrendet állított össze, amellyel könnyebben visszarázódhatunk a dolgos hétköznapokba.

  • Reggeli: 1 csésze kávé, 30g gabonapehely áfonyával és ribizlivel 1 pohár natúr joghurtba keverve, 2 pohár víz
  • Tízórai: 1 db grapefruit, 2-3 db korpás keksz, 2 pohár víz
  • Ebéd: görögsaláta, 1 szelet étcsokoládé, 1 csésze kávé, 2 pohár víz
  • Uzsonna: pár szem dió, 1 szál sárgarépa, 2 pohár víz
  • Vacsora: csipkebogyótea, 2 szelet graham kenyér, light margarin, csirkemellsonka, zöldpaprika, paradicsom

Öt tipp a fiatalos bőrért

Hiába figyelünk oda a bőrünk szépségére, ha olyan mindennapos rossz szokásokkal, mint a rendszeres kávézás, elrontjuk az eredményt. Az alábbiakban Dr. Deborah Wattenberg New York-i bőrgyógyász tanácsai olvashatóak a fiatalos bőr megóvása érdekében.

Tényleg szokjunk le a dohányzásról

„A cigarettázás a legrosszabb dolog, amit a testünkkel, így a bőrünkkel is tehetünk” – magyarázta a bőrgyógyász. Csak egy ok a leszokáshoz: a nikotin és a dohányban található többi vegyület tönkreteszi a bőrben található elasztint, így ráncosodáshoz vezet. A cigaretta az oxigén áramlását is akadályozza, ez okozza a csúnya, szürkés arcbőrt. Még a ritka dohányzás is ráncokat hoz létre a száj körül.

A bor, a cukorka és a kávé öregítik a bőrt

Akármennyire szeretjük a koffeint, az alkoholt és az édességet, ezek mind rosszat tesznek a bőrnek. „Az alkohol és a koffein vízhajtóként működnek, így a folyadékveszteség miatt bőrünk fonnyadttá válik és kiszárad. A gyorsételek sok tartósítószert tartalmaznak, amelyek hasonló következményekkel járnak” - mondta Wattenberg.

Ezért aki sok alkoholt vagy koffeint fogyaszt, ne feledkezzen el a folyadékpótlásról. Normál esetben napi hat-nyolc pohár vizet kell innunk, ám aki szeret kávézni és borozni, jól teszi, ha ennél is többet fogyaszt.

Az alváshiány kiül az arcra

Hiába hisszük, hogy napi hat óra alvás elég nekünk, a bőrünk elárulja az igazságot. Ha nem alszunk eleget, szervezetünkben a kortizol nevű stresszhormon szabadul fel, amely zsíros bőrhöz, pattanások kialakulásához, így kevésbé vonzó külsőhöz vezet.


Szabaduljunk meg a pattanásoktól

Ha megjelenik néhány pattanás, ne álljunk neki agresszíven kinyomkodni őket. A pattanásos bőr általában nem az ápolatlanság, hanem a hormonok következménye. Durva dörzsölés helyett használjunk inkább bőrbarát arctisztítókat, mint amilyen a szalicilsav. A nyomkodással csak beljebb nyomjuk a bőrbe a baktériumokat, amely gyulladást is okozhat.

Használjunk elegendő naptejet

Hiába van tél, fényvédelemre most is naponta többször szükségünk van. „A napi egyszeri használat a legrosszabb, amit tehetünk, mivel a nap a hideg ellenére télen is elég erősen süthet és az emberek sok időt töltenek a szabadban” - véli a bőrgyógyász. Azt pedig ne feledjük, hogy akkor is leéghetünk, a jeges-havasra fordul az idő, mivel a nap sugarai ilyenkor visszaverődnek, ezért ekkor se feledkezzünk meg a naptej használatáról.

Lélegezzünk a szépségét!

Ahogy megszületünk az első sírást máris a levegővétel követi. A légzés boldoggá és szépé tesz minket, így ha szebbnek szeretnénk látszani és egészségesnek lélegezzünk mélyeket.

Testünknek szüksége van a friss levegőre, hogy egészséges és szép maradjon. A vérkeringés és a légzés szoros kapcsolatban állegymással, mert ha a szövetek vérellátása rossz, az bőrünkön is meglátszik.

Ha a sejtek nem kapnak, elég oxigént testünk hamar kimerül, elfárad, fejfájás és rosszkedv léphet fel. Sajnos az emberek 80% -a rosszul lélegzik, túl sokat ülünk és görnyedünk az irodában munkahelyen, így testünk kevesebb oxigénhez jut, és egyre kevesebbet mozgunk friss levegőn, hogy tiszta oxigén kerüljön tüdőnkbe.

Az a helyes légzés, amikor a has, rekeszizom és a mellkas izmok is részt vesznek a lélegzésben.

A túl kényelmes életmód miatt azonban a hasi légzést elfelejtjük, és emiatt gázháztartásunk is egyre rosszabbá válik, lihegünk, kifáradunk, és zihálunk. Gondoljunk csak bele, hogy egy énekesnél is a legfontosabb a helyes légzés másképp nem is bírná végig énekelni a dalt.

A légzést nagyban befolyásolja a helyes testtartás, mert aki görnyedt háttal ül egész nap, nem is tud rendesen lélegezni. A légzést meg kell tanulni és gyakorolni kell, így pár héten belül érezni fogjuk a javulást, mint belül, mint kívül.

Minden reggel és esete álljunk ki a nyitott ablak elé, ajkát nyissa ki résznyire, mintha „f” hangot akarna kimondani és így lélegezzen ki.

Majd az orron át vegyen egy jó mély lélegzetet, a szájon keresztül fújja ki, és ezt ismételje meg legalább tízszer. Ne felejtsünk el napközben is jó mélyen lélegezni egyenes háttal ülni, és a légzéshez használjuk a has és rekeszizmokat is, így testünk és szervezetünk elég oxigénhez fog jutni.

Ha irodában dolgozunk netán gépkocsi vezetőként vagy bármilyen ülőmunkát végzünk, szánjunk, rá napközben pár percet álljunk fel és végezzünk légző gyakorlatot. A mély levegővétel felfrissíti a vérkeringésünket így frissebbek és fittebbek leszünk.

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

5 tavaszi gyümölcs, amely a fogyókúrában is segíthet

Lassan megérkezik a bikiniszezon, ideje, hogy formába hozd magad. A tavasz erre a legideálisabb évszak, hiszen a sok friss zöldség és gyümölcs megkönnyíti számodra a sikeres súlycsökkenést. Ezúttal 5 finom tavaszi gyümölcsöt ajánlunk neked, melyek segíthetnek, hogy ledobd magadról a plusz kilókat.

A túlsúly nem lehet akadály, avagy hogyan kezdjünk plusz kilókkal futni

Az idő előrehaladtával, ha finoman szeretnénk kifejezni a korosodást, nagyon könnyen felszedhetünk plusz kilókat, amelyeknek az eltüntetése bizony nagyon gyakran hosszadalmas és néha bizony keserves erőlködések közepette valósítható csak meg. Ilyenkor, amikor ötletelünk a „mikénten”, természetesen a futás az elsők között juthat az eszünkbe, mint az egyik leghatékonyabb alternatív megoldás a koplalás mellett.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.