1 alapanyag a kamrából és 3 recept: karalábé

A karalábé hazánkban népszerű zöldség, amit igen változatosan lehet elkészíteni, főzni, sütni, párolni, tölteni. Még télen is kapható, jóllehet tavasszal és nyáron sokkal finomabb a zsenge karalábé, ami nem fás. A káposztafélékkel áll rokonságban, azaz egy nagyon egészséges zöldségcsalád tagja. Tudd meg miért, és adunk hozzá 3 szuper receptet is.

A karalábé a káposztafélék családjába tartozik, a káposztával, kelbimbóval, brokkolival, karfiollal van rokonságban. A káposztafélékről érdemes tudni, hogy bizonyítottan rákellenes hatásúak, ezért érdemes rendszeresen fogyasztani őket. Az egyik legfinomabb csemege a nyersen fogyasztott zsenge karalábé, hát még ha a saját kertedben termett. Ha van lehetőséged magadnak megtermelni, bátran vágj bele, mert könnyen termeszthető magról, és 2 hónap alatt már eheted is a saját bio karalábédat.

A karalábé jótékony hatásai

A karalábéban nem csak rákellenes vegyületek vannak, hanem sok vitamin és ásványi anyag. Nagyon gazdag C-vitaminban, ami erősíti az immunrendszert, és segít leküzdeni a fertőzéseket. Kisebb mennyiségben folsavat és B6-vitamint is tartalmaz. Az ásványi anyagokból jelentősebb mennyiségben tartalmaz magnéziumot, káliumot és mangánt. Ezek az ásványi anyagok hozzájárulnak a csontok egészségéhez, és csökkenthetik a csontritkulás kockázatát.

Amiért szintén érdemes szeretni a karalábét, az, hogy alacsony a glikémiás indexe. Ez azt jelenti, hogy nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet, segít stabilan tartani, emellett javítja az anyagcserét, fokozza a jóllakottságérzetet, ezért még a fogyásban is segít. Ehhez gazdag rosttartalma is hozzájárul, ami nem csak a fogyásban segítőtárs, de még a koleszterinszint csökkentéséhez is hozzájárul, s így a keringési betegségek kockázatát is csökkeni. A karalábé rostjai az emésztést is serkentik, és gátolják a székrekedés kialakulását.

A karalábé antioxidánsokban, karotinoidokban és fitoszterolokban is gazdag zöldség, melyek segítenek legyőzni a káros gyulladásokat, és megvédik a sejteket a szabad gyökök romboló hatásától. Ezért a karalábé fogyasztásával csökkentheted a súlyos betegségek, többek között a daganatos betegségek kockázatát.

A karalábé túlzott fogyasztása az arra érzékenyeknél puffadást okozhat, de mértékkel nem fog ilyen problémát kiváltani. Érdemes tehát az étrend részévé tenni, és mindig tartani belőle a kamrában. Ehhez adunk 3 finom receptet!

1.Karalábés csirkecomb

Hozzávalók:

4 egész csirkecomb

2 zsenge karalábé

4 dl tejföl

kapor

liszt

olaj

só, bors

 

Elkészítése:

A csirkecombokat bőrözd le, sózd, borsozd, és hirtelen süsd meg olajban fehéredésig minden oldalát. Ha jobban szereted paprikásan, akkor pirospaprikás lisztben süsd meg ugyanígy. Önts a csirke alá kevés vizet vagy akár fehérbort, és fedő alatt párold puhára. Víz helyett adhatsz hozzá húsleves vagy zöldség alaplevet, így finomabb lesz, ha az nincs, akkor ízesítsd a vizet natúr ételízesítővel. A karalábét pucold meg, kockázd fel, vagy vágd csíkokra, add a csirkéhez, és fedő alatt párold roppanós puhára. Végül keverj hozzá kapros tejfölt, amibe egy evőkanál lisztet keversz, hogy sűrűbb legyen. Hagyd, hogy rottyanjon egyet, és kínáld rizskörettel.

2.Töltött karalábé

Hozzávalók:

4 zsenge karalábé (ha kicsik, akkor 8 darab)

30 dkg darált csirkemell, pulyka, vagy sertéshús                   

1 kis fej vöröshagyma

10 dkg rizs

2 tojás

4 dl tejföl

egy csokor petrezselyem

só, bors

natúr ételízesítő

olaj

 

Elkészítése:

A finomra vágott hagymát olajon dinszteld üvegesre, és add hozzá a darált húst. Ízesítsd sóval, borssal, és pirítsd fehéredésig. A rizst főzd meg, add a darált húshoz. Keverj hozzá két tojást, apróra vágott petrezselymet. A karalábékat pucold meg, vájd ki a közepüket úgy, hogy nagyjából egy cm vastag széle maradjon, és az üregekbe töltsd a rizses húst. A karalábékat tedd tepsibe, a tejfölt keverd kevés vízzel hígabbra, keverd hozzá a kivájt karalábéforgácsokat, ízesítsd ételízesítővel és petrezselyemmel, borssal, és öntsd rá a karalábékra. Ebben a szószban párold puhára fedő alatt a sütőben a töltött karalábékat.

3.Rántott karalábé medvehagymás rizzsel

Hozzávalók:

100 dkg zsenge karalábé

20 dkg medvehagyma

20 dkg rizs

a panírozáshoz: liszt, tojás, zsemlemorzsa

zöldség alaplé vagy ételízesítő

olaj

 

Elkészítése:

A karalábét pucold meg, vágd hasábokra, és kevés olajon dinszteld roppanós puhára. Panírozd be a karalábéhasábokat lisztbe, tojásba, zsemlemorzsába, és süsd ki forró olajban. Közben a medvehagymát dinszteld meg egy kicsit olajon, add hozzá a rizst, és öntsd fel kétszeres mennyiségű zöldség alaplével, vagy vízzel, amit ételízesítővel ízesítesz. Főzd a rizst pergős puhára, és kínáld a rántott karalábé mellé. Feldobhatod a fogást majonézzel.

Jó étvágyat!

A folytatásban: 3 egészséges recept a kelkáposztából,amelyek még finomak is

 

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

5 tavaszi gyümölcs, amely a fogyókúrában is segíthet

Lassan megérkezik a bikiniszezon, ideje, hogy formába hozd magad. A tavasz erre a legideálisabb évszak, hiszen a sok friss zöldség és gyümölcs megkönnyíti számodra a sikeres súlycsökkenést. Ezúttal 5 finom tavaszi gyümölcsöt ajánlunk neked, melyek segíthetnek, hogy ledobd magadról a plusz kilókat.

A túlsúly nem lehet akadály, avagy hogyan kezdjünk plusz kilókkal futni

Az idő előrehaladtával, ha finoman szeretnénk kifejezni a korosodást, nagyon könnyen felszedhetünk plusz kilókat, amelyeknek az eltüntetése bizony nagyon gyakran hosszadalmas és néha bizony keserves erőlködések közepette valósítható csak meg. Ilyenkor, amikor ötletelünk a „mikénten”, természetesen a futás az elsők között juthat az eszünkbe, mint az egyik leghatékonyabb alternatív megoldás a koplalás mellett.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.