3 őszi savanyúság recept házilag,tartósítószer nélkül

Ecetes uborka, savanyú káposzta, cseresznyepaprika, kedvenc savanyúságaink közé tartoznak. De ne csak ezek jussanak eszedbe, ha savanyúságról van szó. Használjad ki az ősz bőséges zöldségkínálatát, és készítsed el a legegészségesebb és legfinomabb őszi savanyúságokat, melyek nem hiányozhatnak a családi kamrából! 

Miért imádjuk annyira a savanyúságokat?

Persze, hogy a finom ízük és savanyúságuk miatt, amellyel szinte minden főfogást és szendvicset feldobnak. De a savanyúságok ennél sokkal többet hoznak az étkezésünkbe!

  • Mivel nyersen eltett, friss zöldségekről van szó, a savanyúságok hihetetlenül gazdag vitamin, antioxidáns és ásványi anyag források, melyek immunrendszeredet is erősítik, ezért fogyasztásuk a téli, megfázásos időszakban különösen egészséges.
  • A savanyúságok nagyon kevés kalóriát tartalmaznak, ezért tökéletesen passzolnak a fogyókúrás étrendbe.
  • Tudtad, hogy a savanyúságok természetes probiotikum források? A természetes módon savanyított, erjesztett élelmiszerek rengeteg jótékony probiotikumot tartalmaznak, melyek fogyasztása támogatja a bélflóra egészségét, és különösen hasznos antibiotikum fogyasztása mellett.

Ha már ősz és savanyúság, akkor íme, 3 remek őszi savanyúság recept!

 

Céklás savanyúság

 

A cékla az egyik legegészségesebb zöldség, vérképző, és a bíbor színét adó betain egy nagyon erős antioxidáns. Gazdag vitamin, ásványi anyag forrás, sok B, C, P vitamint, folsavat, vasat, káliumot, magnéziumot és kalciumot tartalmaz. Igazi vitaminbomba savanyúságként is, még akkor is, ha hőkezeléssel készül.

 

Hozzávalók:

 

3 kg cékla

1 kg kristálycukor

citromlé

só, köménymag

egy nagyobb darab torma

 

Elkészítés:

 

céklát alaposan megmossuk, és egy nagy fazékban feltesszük főni. Mikor megpuhult, gondosan meghámozzuk, majd uborkareszelőn vékony szeletekre vágjuk. A céklakarikákat egy nagy edénybe tesszük, ahol alaposan megsózzuk, és meghintjük köménymaggal ízlés szerint. Ha nem szeretjük az egész köménymagot, használjunk őrölt köményt. A tormát tisztítsuk meg, és vágjuk nagyobb csíkokra. Tegyük ezeket is a céklakarikák közé. Öntsünk a céklakarikákra 1 kg kristálycukrot, és citromlevet ízlés szerint. Óvatosan keverjük össze, és hagyjuk állni, míg a cékla levet ereszt. Ne tegyünk hozzá vizet, kellő mennyiségű leve lesz neki. Ezután töltsük nagyméretű dunsztosüvegbe, és tegyük hűtőbe.

 

Kovászolt fejes káposzta

 

A fejes káposztát nem csak a klasszikus módon lehet tartósítani savanyú káposztaként, hanem kovászolva is lehet savanyítani, mint az uborkát. Érdemes kipróbálni így is. A kovászolt fejes káposztából is készíthetünk isteni lucskos káposztát.

 

Hozzávalók:

 

egy nagy fejes káposzta

egy kis csokor friss kapor

köménymag

babérlevél

 

Elkészítés:

 

Egy nagyméretű fejeskáposztát torzsázzunk ki, és vágjuk vékony csíkokra. Tegyük egy 5 literes dunsztosüvegbe, alaposan nyomkodjuk le, a tetején hagyjunk helyet a kenyérnek. Szórjunk rá 4-5 evőkanál sót, egy teáskanál köményt – egészben vagy őrölve. Egy darab gézbe kössünk egy szelet kenyeret, egy kis csokor friss kaprot, néhány babérlevelet, és négy gerezd fokhagymát. Ezt tegyük a káposzta tetejére. Megtöltjük vízzel az üveget, a tetőt lazán tesszük a tetejére, hogy a savanyítás közben kifolyhasson a víz. Három-négy nap savanyítás után kivesszük a gézbe kötött kenyeret, eldobjuk, a káposztát pedig hűtőbe tesszük.

 

Vegyes dinnyés savanyúság

 

A vegyes savanyúság mindig izgalmas, együtt is nagyon finomak, de külön-külön is fogyaszthatók, és feldobják egymás ízét. Rántott hús mellé kihagyhatatlan finomság!

 

Hozzávalók:

 

zöld paprika

zöld paradicsom

kicsi, éretlen zöld dinnye

kicsi uborka

egy kisebb szál torma

ecet

 

Elkészítés:

 

Vegyünk egy nagy 5 literes dunsztosüveget, és vegyesen tegyük tele megmosott zöld paprikával, zöld paradicsommal, kis dinnyével és kis uborkával. Tegyünk közéjük megtisztított, felhasábolt tormát, és egész borsszemeket. Fél liter vízhez öntsünk fél liter ecetet, evőkanálnyi cukrot és egy-két evőkanál sót ízlés szerint. Forraljuk fel, majd öntsük a forró ecetes vizet a zöldségekre. Kössük le celofánnal, és zárjuk le. Tegyük száraz dunsztba pokrócok közé, majd ha kihűlt, mehet a kamrába, felbontás után pedig a hűtőbe.

Ezt olvastad már? Savanyú káposzta készítése otthon házilag

 

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

5 tavaszi gyümölcs, amely a fogyókúrában is segíthet

Lassan megérkezik a bikiniszezon, ideje, hogy formába hozd magad. A tavasz erre a legideálisabb évszak, hiszen a sok friss zöldség és gyümölcs megkönnyíti számodra a sikeres súlycsökkenést. Ezúttal 5 finom tavaszi gyümölcsöt ajánlunk neked, melyek segíthetnek, hogy ledobd magadról a plusz kilókat.

A túlsúly nem lehet akadály, avagy hogyan kezdjünk plusz kilókkal futni

Az idő előrehaladtával, ha finoman szeretnénk kifejezni a korosodást, nagyon könnyen felszedhetünk plusz kilókat, amelyeknek az eltüntetése bizony nagyon gyakran hosszadalmas és néha bizony keserves erőlködések közepette valósítható csak meg. Ilyenkor, amikor ötletelünk a „mikénten”, természetesen a futás az elsők között juthat az eszünkbe, mint az egyik leghatékonyabb alternatív megoldás a koplalás mellett.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.