Tippek a lekvár sűrítésére és tartósítására

 Előfordul, hogy még a legnagyobb gondossággal főzött lekvár is túl hígra sikerül. De az is lehet, hogy egyszerűen csak nem szeretnéd órákon át kavargatni, és megvárni, míg a kellő állagúra sűrűsödik, ráadásként elveszti minden vitamintartalmát. Ha sűrű és egészségesen tartósított lekvárra vágysz, eláruljuk hozzá a legjobb tippeket!

A lekvárfőzés régi jól bevált sűrítési módja a hosszú órákon át való főzés és kavargatás volt, a tartósításra meg kiváló szer volt a szalicil, majd a nátrium-benzoát. Manapság azonban másként is megoldható, hogy sűrű és tartós legyen a házi lekvárod, ráadásul ezekkel a módszerekkel egy vegyszermentes és vitamindúsabb lekvárhoz juthatsz. 

 

A legjobb természetes lekvársűrítő tippek

Pektin

A pektin egy természetes poliszacharid, mely nagy mennyiségben található az almában, a birsalmában, a málnában, ezért ha bevállalod, hogy vegyes lekvárt készítesz, akkor alma hozzáadásával sűrűbbé teheted a lekvárodat. Egyébként tiszta pektin por formájában is kapható. A pektint már régóta alkalmazzák sűrítőanyagként. Nem csak természetes, hanem nagyon egészséges is, serkenti a bélműködést, és csökkenti a vércukorszintet és a koleszterinszintet.

 

Útifű maghéj

Az útifű maghéj az egyik legjobb béltisztító, olyan rostokat tartalmaz, melyek vízzel érintkezve megszívják magukat, zselés állagúvá válnak. Ezek a bélen áthaladva megtisztítják azt a lerakódásoktól, de egyéb jótékony hatásai is vannak, csökkenti a koleszterinszintet és a magas vérnyomást is mérsékelheti. Nem mellesleg remek lekvársűrítő. A lekvárfőzés végén egy kilogramm gyümölcs: egy evőkanál útífűmaghéj arányban tégy a lekvárhoz, és még 5-10 percig főzzed. Ha még így sem elég sűrű, akkor duplázd meg az útífű maghéj mennyiségét.

 

Agar-agar

Az agar-agar az egyik legjobb laboratóriumi baktérium táptalaj, de ez persze ne vegye el a kedved attól, hogy a konyhádban is használd. Az agar-agar egy tengeri vörösmoszatból nyert poliszacharid, melyet zselés állaga miatt előszeretettel használnak élelmiszerekben is zselésítő anyagként. Magas rosttartalma támogatja az egészséges emésztést. Egy kilogramm gyümölcshöz 1-2 teáskanál javasolt. A lekvárfőzés végén keverd el 2-3-evőkanál hideg vízben, majd add a lekvárhoz, és még pár percig forrald vele. A végső állagot csak kihűlés után nyeri el.

 

Zselatin

A zselatint a végére hagytuk, mert ezt biztosan jól ismered. Kiváló zselésítő anyag, por vagy lapka formájában juthatsz hozzá. A lap formájút először hideg vízbe kell áztatni, majd a lekvárba téve felforralni vele, a por formájút a tűzről már levett lekvárban kell elkeverni. Egyedül akkor nem lehet ideális választás számodra a zselatin, ha nem állati eredetű zselésítőt keresel.

 

Természetes lekvártartósítási tippek

 

Tartósítás fertőtlenítéssel

Ez a legegyszerűbb tartósítószermentes megoldás. Ha kellő gondot fordítasz az üvegek fertőtlenítésére, a lezáráshoz is új, fertőtlenített kupakot használsz, annál nincs egyszerűbb és tartósabb megoldás.  A forró lekvárt miután az üvegekbe töltötted, és alaposan lezártad, fejjel lefelé fordítva a lekvár fertőtleníti a tetőt is belülről. Száraz dunsztban hagyjad kihűlni.

 

Tartósítás borkősavval

Növényi eredetű savanyú ízű tartósítószer, fő forrása a szőlő, a borkészítésnél megmaradt törkölyből vonják ki. Egészségre nem káros, bioételekben is engedélyezett a felhasználása. Egy kilogramm gyümölcshöz 1-2 gramm javasolt. A só, a cukor, az ecet és a citromsav illetve aszkorbinsav mind természetes és kiváló tartósítószerek, melyeket szintén használhatsz lekvártartósításra.

Próbáld ki ezeket a természetes sűrítési és tartósítási módszereket, zárd ki a vegyszereket a konyhádból, főzz egészségesen.

A cikk folytatása: Ismerd meg a befőzés minden fortélyát lépésről-lépésre

3 egészséges recept mikrozölddel felpörgetve

Ahogy a tudatos táplálkozás iránti igény fokozódik, a mikrozöldek egyre inkább a kertészkedés és a gasztronómia élvonalába kerülnek. A mikrozöldek nem csupán ízükkel és textúrájukkal járulnak hozzá ételeinkhez, hanem kiváló tápanyagforrások is, tele vitaminnal és ásványi anyaggal. Ebben a cikkben mélyebben belemegyünk a mikrozöldek jótékony hatásaiba, és megosztjuk, hogyan termeszthetjük otthon őket, valamint három egészséges receptet is mutatunk, amelyekben ezek a kis zöldek szerepelnek.

Bővebben

5 tavaszi gyümölcs, amely a fogyókúrában is segíthet

Lassan megérkezik a bikiniszezon, ideje, hogy formába hozd magad. A tavasz erre a legideálisabb évszak, hiszen a sok friss zöldség és gyümölcs megkönnyíti számodra a sikeres súlycsökkenést. Ezúttal 5 finom tavaszi gyümölcsöt ajánlunk neked, melyek segíthetnek, hogy ledobd magadról a plusz kilókat.

A túlsúly nem lehet akadály, avagy hogyan kezdjünk plusz kilókkal futni

Az idő előrehaladtával, ha finoman szeretnénk kifejezni a korosodást, nagyon könnyen felszedhetünk plusz kilókat, amelyeknek az eltüntetése bizony nagyon gyakran hosszadalmas és néha bizony keserves erőlködések közepette valósítható csak meg. Ilyenkor, amikor ötletelünk a „mikénten”, természetesen a futás az elsők között juthat az eszünkbe, mint az egyik leghatékonyabb alternatív megoldás a koplalás mellett.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.